Primitivo – Twoje nowe ulubione wino

Kuchnia Data publikacji: 20 sierpnia 2021

Primitivo na pewno nie ma nic wspólnego z prymitywnością. To aromatyczne i wyraziste wina, które są łagodne i słodkie. Dlatego też bardzo często wybierane są przez Polaków. Stanowią idealną propozycję dla osób, które chcą dopiero rozpocząć swoją przygodę z degustacją win.

Wino Primitivo – co warto o nim wiedzieć?

Szczep, z którego wytwarzane jest Primitivo wino pochodzi z Chorwacji, jednak jego największa uprawa ma miejsce we Włoszech w Apulii. Znane jest także pod innymi nazwami, takimi jak Zinfandel, Tribidrag, Crljenak Kaštelanski, Kratošija. Wyróżnia się intensywną czerwoną barwą i dużą zawartością cukru, a także tym, że jego grona dojrzewają nierównomiernie. Sama nazwa „Primitivo” oznacza „wcześnie dojrzewający”, ponieważ jest to jedna z najwcześniej zbieranych odmian. Pierwsze zbiory odbywają się już w sierpniu. To wino, które przeznaczone jest do picia za młodu, najczęściej nie jest starzone, najlepiej spożyć je w ciągu 3-5 lat. Znana chorwacka odmiana, czyli Plavac Mali jest krzyżówką Primotivo i  Dobričić.

Smak i aromat win Primitivo

Wino Primitivo pachnie rozgrzanymi na słońcu owocami, takimi jak śliwka, czereśnia, truskawka czy jeżyna, dlatego też jego aromat porównywany jest do konfitur. Wyczuwalna jest też kawa i oliwki, a w przypadku win, które dojrzewają w beczkach, można wyczuć wanilię i czekoladę. Jego zapach jest bardzo intensywny, ale też delikatny. Wino wyróżnia się niską kwasowością, wysokim alkoholem sięgającym 15%, a także łagodnym i świeżym smakiem. 

Przy pierwszym kontakcie z Primitivo dostrzega się przede wszystkim jego głęboką barwę, soczystą czerwień z fioletowymi refleksami. Bogata struktura zarówno smakowa, jak i wizualna, porywa degustatora i pozwala mu zatracić się w wyjątkowych doznaniach.

Do jakich dań najlepiej sprawdzi się Primitivo? 

Primitivo doskonale komponuje się ze słodkimi sosami na bazie pomidorów. Co więcej, im są one słodsze, tym lepiej. Pasują także do pizzy, burgerów oraz wykwintniejszych potraw np. z jagnięciną i innym czerwonym mięsem. Smakosze dań z wędzonym boczkiem i burakami również powinni być zadowoleni z połączenia ich z nutami smakowymi wina. 

Primitivo wzbogaca także smak włoskich dań. Świetnie komponują się z makaronami, szafranowym risotto, lasagne oraz potrawami z ryżem. Jeżeli przygotowany przez nas posiłek ma dość „anemiczny” smak, warto podać go z Primitivo. Dzięki niemu zyskają one charakter i złożony smak. 

Z kolei bardziej strukturalne wina Primitivo dobrze połączą się z dziczyzną z żurawiną oraz – co ciekawe – z czekoladą, nawet z suszonymi owocami. Tutaj zaleca się jednak wersję słodką (dolce Primitivo). To nie tylko świetny dodatek do dań, lecz także zdrowa alternatywa dla wielu innych alkoholi. Jeżeli chcesz dowiedzieć się na ten temat więcej, sprawdź artykuł: „Czy wino półsłodkie jest zdrowe dla ludzkiego organizmu?

Różnorodność win Primitivo 

Primitivo to wiele zróżnicowanych win, które doskonale sprawdzają się na różne okazje oraz dla osób szukających odmiennych smaków. Primitivo di Manduria II Cardinale to czerwone wino wytrawne. Jest gęste i bogate, można w nim wyczuć takie nuty smakowe jak dżem figowy, ciemna czekolada i czereśnie. Jego smak jest pełny, ale i subtelny. 

Bardzo ciekawą propozycją jest Akratos z winnicy Battifarano. To wino, które tworzą aromaty dojrzałych owoców takich jak wiśnie, brzoskwinie, śliwki czy jagody. Co ciekawe, można wyczuć tutaj także nuty pieprzu, wanilii, skóry oraz czekolady. Jest wielowymiarowe, miękkie i pełne. Z pewnością może zaskoczyć wielu degustatorów. 

Z kolei Curaffanni również z winiarni Battifarano to wino o intensywnym smaku, który tworzą nuty owocowe i korzenne. Niezwykle doznania smakowe gwarantuje także aromaty prażone i ziemiste. Wyczuwalne są nie tylko jeżyny i zioła, ale też pieprz, tytoń i grafit. To wino dla prawdziwych poszukiwaczy niecodziennego i pełnego smaku.

Podobne artykuły