Prezent na komunię – co teraz rodzice chrzestni dają chrześniakom

Lifestyle Data publikacji: 13 maja 2024

Sezon komunijny w pełni. Fora internetowe zapełniają się pytaniami o najbardziej trafiony prezent z okazji pierwszej komunii. Jeżeli w tym roku twój chrześniak lub chrześniaczka przystępuje do sakramentu, przed tobą niełatwa decyzja czym obdarować dziecko.

Jaką kwotę przeznaczyć na prezent komunijny

W pierwszej kolejności musisz zastanowić się jaką kwotę chcesz przeznaczyć na prezent. Oczywiście spotkasz się z opiniami, że komunia to nie wesele i wystarczy wydać kilkaset złotych, aby spełnić swój „podarunkowy obowiązek”. Inni uważają, że rodzice chrzestni powinni bardziej opróżnić swoje portfele niż pozostali goście i przeznaczyć na ten cel nawet ponad kilka tysięcy złotych. Najbardziej popularne głosy mówią o wydaniu sumy od 500 do 1500 zł. Kwota w tych granicach, przeznaczona na prezent, na pewno nie będzie ani niesmakiem, ani przesadą. Jeżeli nie chcesz przekazywać w prezencie koperty z gotówką lub bonu podarunkowego, może spodoba ci się któraś z propozycji, które prezentujemy poniżej.

Pomysły na religijne prezenty od rodziców chrzestnego dla dziewczynki i chłopca

Pierwsza komunia to dla wielu dzieci pierwsze tak ważne i podniosłe wydarzenie w życiu. Warto zwrócić uwagę na to, aby prezenty od chrzestnych miały charakter osobisty, emocjonalny i były związane z okazją. Do takich podarunków należą:

 • Biblia – piękne wydanie Pisma Świętego z dedykacją od matki lub ojca chrzestnego, będzie po latach piękną pamiątką komunii. Możesz też kupić wydanie Biblii w formie nagrania audio.
 • biżuteria religijna – ten ponadczasowy prezent pozostanie bezcenną pamiątką na lata. Wspaniale sprawdzi się tu złoty medalik lub krzyżyk i łańcuszek.
 • ikona patrona lub wykupienie mszy wieczystych — będą to wartościowe prezenty dla dziecka, które przywiązuje wielką wagę do pierwszej komunii.

Pomysły na prezenty od chrzestnych dla dziewczynki

Podczas wyboru idealnego prezentu komunijnego warto zastanowić się, czym interesuje się dziecko, które ma zostać obdarowane. Dziewczynka może ucieszyć się z:

 • roweru – na rynku jest wiele modeli, które możesz dowolnie spersonalizować tak, aby przypadł do gustu młodej damie.
 • prezentu związanego z hobby – być może twoja chrześniaczka uwielbia malować? Możesz wtedy kupić jej profesjonalny zestaw kreatywny lub voucher na lekcje malarstwa. Pomysłów jest tyle, ile zainteresowań.
 • wspólny wyjazd – najlepszym prezentem jest nasz czas. Jeśli zależy ci na budowaniu relacji z chrześniaczką, warto zabrać ją któregoś dnia na wycieczkę. Może to być wypad do parku rozrywki, na dziecięcy spektakl teatralny czy koncert ulubionego zespołu.
 • biżuteria lub zegarek – jeżeli chcesz, żeby podarunek miał bardziej uniwersalny charakter, możesz podarować przystępującej do komunii dziewczynce kolczyki, bransoletkę czy nawet pierścionek.

Pomysły na prezenty dla chłopca

Jeżeli chcesz sprawić radość chrześniakowi, możesz mu zasponsorować:

 • sprzęt motoryzacyjny – coraz częściej chłopcy zamiast roweru dostają na komunię motorek elektryczny lub quada.
 • konsolę do gier – miłośnik wirtualnego świata na pewno ucieszy się ze sprzętu do gier, nowych padów lub wymarzonej gry.
 • wspólny wyjazd – chłopiec na pewno ucieszy się z wycieczki do parku dinozaurów, parku rozrywki czy muzeum piłki nożnej.
 • zegarek — będzie on idealną pamiątką na lata.

Bez względu na to, jakim prezentem postanowisz obdarować swojego chrześniaka czy chrześniaczkę, pamiętaj o tym, aby przede wszystkim kierować się zainteresowaniami dziecka i tym, co sprawia mu przyjemność. Wcześniej możesz też skonsultować się z rodzicami dziecka, aby podpytać ich czy twój pomysł nie zdubluje się z innymi prezentami.

Podobne artykuły