Zobacz czym jest Prawo do naprawy i jak zyska na tym twój sprzęt AGD

Lifestyle Data publikacji: 01 października 2019 / Aktualizacja: 2023-07-26

Dzisiaj tj. 1.10.2019 r. w życie wchodzi dyrektywa Unii Europejskiej, tak zwane „Prawo do naprawy”. O celowym postarzaniu produktów mówi się od lat. Pralki, które kupowały nasze mamy czy babcie działały wiele lat, do dzisiaj wiele z nich jest na chodzie. Pralki, które my kupujemy obliczone są na kilka lat używania, a później zwykle naprawa urządzenia się nie opłaca i lepiej jest wymienić je na nowe. To dotyczy większości sprzętu AGD, który kupujemy. Sytuacja ma się jednak zmienić.

Prawo do naprawy

Dyrektywa ta ma proekologiczne znaczenie. Chodzi o zmniejszenie dwutlenku węgla emitowanego do atmosfery, ale dla nas jako konsumentów ważniejsze jest to, że sprzęty, które kupujemy mają działać dłużej. Przepisy te nanoszą na producentów urządzeń nowe obowiązki w tym wymagania związane z możliwością naprawy i recyklingu sprzętów takich jak telewizory, zmywarki, lodówki czy pralki.

Oznacza to, że technicy będą posiadali sprzęty zamienne oraz informacje umożliwiające naprawę tych urządzeń. Ma się więc zmienić sytuacja, w której sprzęt po dwóch latach psuje się, a dostępność części zamiennych czy ich koszt sprawia, że właściwie lepiej jest kupić nowe urządzenie.

Co ciekawe obecnie na rynku jest 10 000 różnych modeli pralek, których średni czas bezproblemowego użytkowania wynosi zaledwie 2 lata. Kiedyś wynosił on 10 lat. Unia Europejska postanowiła więc wkroczyć w trosce o dobro środowiska, decyzja ta jednak również pozytywnie powinna odbić się na samych konsumentach.

Źródło artykułu: https://www.ifixit.com/News/europes-first-repair-legislation-just-went-into-effect

Podobne artykuły