Średnia długość życia ludzi na ziemi ciągle się zmienia. Jest też zależna od kontynentu, na którym mieszkamy. Mieszkańcy Mozambiku dożywają średnio zaledwie 40 lat, a ludzie w Japonii ok. 80.
Jednak czy to ostateczna liczba i już dłużej żyć po prostu się nie da? Naukowcy twierdzą inaczej. Wzięli pod uwagę wszelkie możliwe aspekty i uznali, że wszyscy ludzie mają szansę dożyć 120 lat! Pierwszy raz teorię taką wysnuto w latach 30-tych. Wtedy patolog Aleksandr Bogomolec uznał, że życie człowieka to prosty rachunek. Okres dojrzewania należy pomnożyć przez 5 lub maksymalnie 6. Dlatego dla kobiet wychodzi 20*5=100 lat, a dla mężczyzn 25*5=125 lat.
Co ciekawe teoria ta sprawdza się w przypadku wielu gatunków ssaków. Jednak długo była ona wyśmiewana, a średnia długość życia ludzi była dużo krótsza. Z latami jednak się to zmienia, żyjemy dłużej. Nie grożą nam te same problemy co kiedyś. Znamy lekarstwa na wiele nieuleczalnych wcześniej chorób. Możemy odżywiać się odpowiednio i dbać o swoje zdrowie.
Dlatego badania postanowiono przeprowadzić ponownie i podjęli się tego holenderscy naukowcy. Wyciągnęli oni wnioski, że długość życia kobiety może osiągnąć 115,7 lat, a mężczyzny 114 lat. Badacze z Uniwersytetu w Tilburgu i Uniwersytetu w Rotterdamie przebadali 75 tysięcy osób, które umarły przez ostatnie 30 lat.
Co ciekawe, niektórzy naukowcy tacy jak profesor David Sinclar z Uniwersytetu Harwarda twierdzą nawet, że nie istnieje górna granica życia człowieka.
Dzisiaj nasze dzieci mają dużą szansę dożyć 81 roku życia. Gdyby urodziły się w roku 1900 mogłyby dożyć średnio 50 lat. Zmiana na przełomie tych 100 lat jest więc ogromna. Pamiętajcie, że to jest średnia długość życia, czyli uśredniona wartość populacji. Wiadomo bowiem, że jedni dożyją później starości, a inni mogą umrzeć przedwcześnie.
Niektórym nam się wydaje, że to kwestia zdrowego trybu życia. Przypadek Jeanne Calment pokazuje inaczej. Jej 122 letnie życie nie było super zdrowe. Paliła tytoń od 21 roku życia, aż do 117. Nie odmawiała również alkoholu czy czekolady.
Kobieta samodzielnie poruszała się praktycznie całe swoje życie. W wieku 100 lat jeździła jeszcze na rowerze. Przeżyła swojego wnuka, córkę i męża, ale zawsze była optymistką. Naukowcy starają się poznać jej sekret długowieczności.
Anomalie takie jak Jeanne wskazują, że nie tylko dbanie o nasz styl życia może być receptą na długowieczność. Dlatego naukowcy nie mają jeszcze recepty na długowieczność i ciągle starają się odkryć co ją determinuje. Oczywiście nadal są naukowcy, którzy twierdzą, że wiek 120 lat to raczej wyjątek, który będzie mógł się zdarzyć, ale nie będzie zbyt częstym zjawiskiem.