Od dzisiaj następuje rozluźnienie obostrzeń. Zobacz co znów wolno!

Bez kategorii Lifestyle Data publikacji: 19 kwietnia 2020 / Aktualizacja: 2022-03-28

Od 20 kwietnia nastąpi poluźnienie obostrzeń związanych z epidemią koronawirusa w naszym kraju. Rząd poinformował, że stopniowo będą zmniejszane ograniczenia, a jednocześnie odmrażana gospodarka. W ten sposób mamy wstąpić do „nowej normalności”.

Oznacza to, że tak naprawdę nie wrócimy do stanu przed epidemią. Nadal będzie potrzebny pewien rygor sanitarny i prawdopodobnie wiele nowych zaleceń zostanie z nami na dłużej.

Rządowa zasada 3I

Rząd przyjął zasadę „3I”. Oznacza to izolację, identyfikację i informatyzację. Co kryją za sobą te trzy zasady?

W izolacji chodzi o zasłanianie twarzy i zachowanie dystansu. Dlatego musimy przyzwyczaić się do noszenia maseczek oraz tego, że nie możemy stać zbyt blisko siebie w miejscach publicznych.

Identyfikacja oznacza wykorzystanie nowych technologii, które pozwolą na ustalenie kontaktów osób zakażonych. Informatyzacja natomiast ma w jak największym stopniu wykorzystać możliwości pracy zdalnej w obszarach gdzie jest to możliwe.

Co zmienia się od 20 kwietnia?

Powrót do „nowej normalności” ma być wdrażany stopniowo. Nie dostaniemy się jeszcze do kosmetyczki czy fryzjera. Otwarcie tej części gospodarki ma nastąpić w trzecim etapie zmian, a nie wiadomo dokładnie kiedy zostanie on zrealizowany.

Większa możliwość przemieszczania się

Od 20 kwietnia ma ruszyć za to pierwszy etap. Będziemy mogli wyjść do parku czy lasu aby pobiegać czy przejść się na spacer. Nadal jednak musimy zachować dystans społeczny i nie możemy się gromadzić czy towarzysko spotykać w tych miejscach. Place zabaw nadal będą zamknięte.

Minister Zdrowia poinformował, że nie jest to zaproszeniem do wyjścia z domu, a jedynie daniem możliwości zadbania o swoje zdrowie psychiczne. Dlatego należy je ograniczać w miarę możliwości i zawsze stosować dystans dwóch metrów od osób i nosić maseczkę.

Do kiedy będzie trzeba nosić maseczki? Minister Zdrowia Łukasz Szumowski, że będzie to konieczne, do momentu opracowania szczepionki na COVID-19, chorobę wywoływaną przez koronawirusa.

Większa liczba osób w sklepie

Zwiększona zostanie za to liczba osób, które mogą przebywać w sklepie jednocześnie. W sklepach do 100 m2 będą przebywać 4 osoby na jedną kasę, powyżej tej powierzchni przewidziano jedną osobę na 15 m2.

Więcej osób w kościołąch

Tutaj będzie obowiązywał limit jednej osoby na 15 m2 powierzchni.

13 latkowie wyjdą sami

Teraz osoby niepełnoletnie muszą poruszać się wraz z rodzicem. Zostaną wyjęte spod tej zasady osoby powyżej 13 foku życia.

Nie oznacza to zniesienia kwarantanny

Ta nadal będzie obowiązywać. Jak informuje Kancelaria Premiera na Twitterze, jesteśmy w sytuacji, która nie ma precedensu. Jeśli spadek zachorowań będzie szybki, będzie można szybciej wprowadzać nowe rozluźniania.

Co w drugim etapie?

W drugim etapie mają być uruchomione ponownie hotele i instytucje kulturalne.

Tak naprawdę do fryzjera, na koncert, siłownię czy do galerii handlowej udamy się dopiero po wprowadzeniu trzeciego etapu, ale tak naprawdę dzisiaj nikt nie jest w stanie powiedzieć kiedy to nastąpi.

Co ze szkołami?

Na obecną chwilę jest decyzja, że szkoły będą zamknięte do 26 kwietnia. Matury i egzaminy ósmoklasisty zostały przełożone na inny termin, który ma być podany na 3 tygodnie przed ich przeprowadzeniem.

Minister Łukasz Szumowski zaznacza, że poszczególne etapy łagodzenia restrykcji nie oznaczają końca epidemii. Dlatego bardzo ważne jest by nadal przestrzegać podstawowych zasad higieny jak mycie rąk, zachowanie dystansu czy przebywanie na kwarantannie. Jak powiedział „to zasady, z którymi musimy się nauczyć żyć przez najbliższy rok, być może półtora roku, jeżeli nie dwa lata:.

Podobne artykuły