Prace dekarskie – na co zwrócić uwagę przy odbiorze?

Kategoria: Mój dom
Tagi: brak tagów
Data publikacji: 2022-06-24

Budujesz dom albo jesteś w trakcie gruntownego remontu dachu? Jeśli o pomoc w odbiorze prac dekarskich nie chcesz lub nie możesz poprosić innego dekarza, samodzielne przygotuj się do podsumowania i akceptacji wykonanej pracy. Na co musisz być gotowy? Jakie są najczęstsze błędy w pracach dekarskich? Jak zawrzeć wykonanie poprawek w umowie?

Po pierwsze, spisz umowę z dekarzem

Współpraca z każdym fachowcem lub grupą fachowców, którzy pracują przy budowie Twojego domu, powinna przebiegać na podstawie umowy. Z jednej strony to gwarancja dla wykonawcy, że otrzyma wynagrodzenie, a z drugiej – ważny dokument dla Ciebie. Zawrzesz w nim informacje na temat zakresu prac dekarskich i terminu realizacji zlecenia. Co ważne, jako załączniki do umowy warto dodać dokumentację projektową i ofertę przygotowaną przez dekarza lub zespół zajmujący się kompleksowym postawieniem dachu.

Co zatem warto wpisać do umowy o prace dekarskie?

Zaobserwuj nas na Facebooku

 1. Podstawowe zapisy powinny mówić o dokładnym zakresie prac i wykorzystywanych technologiach. Dobrze uwzględnić również precyzyjne informacje na temat wykorzystywanych materiałów i to, czy dostarcza je wykonawca, czy inwestor. To szczególnie ważne, gdy za zakup i dowóz materiałów na budowę odpowiedzialny jest dekarz. Zakres prac najlepiej rozpisać możliwie najdokładniej, tak aby uniknąć sporów, czy zadania, których wykonanie zlecono np. na etapie częściowego odbioru, to błąd lub niedopatrzenie dekarza, czy jednak należy się za nie dodatkowe wynagrodzenie dla fachowca.
 2. Informacje o terminie wykonania zlecenia i odbiorze całego zakresu prac lub odbiorze częściowym.
 3. Warunki odbioru robót, które z punktu widzenia inwestora są najważniejszym, a zarazem najtrudniejszym etapem współpracy z dekarzem. W umowie dobrze umieścić termin odbioru, najlepiej liczony w dniach od zgłoszenia zakończenia prac przez wykonawcę. Należy również określić sposób odbioru i postępowanie w razie braku odbioru ze względu na błędy w pracy.

Po drugie, przyjdź na odbiór z listą popularnych błędów

Poza zakresem zleconych prac i ich weryfikacją warto sprawdzić również, czy ekipa, która pracuje na budowie Twojego domu, nie popełniła jednego z najczęstszych błędów w pracach dekarskich. Jeśli w odbiorze nie możesz liczyć na wsparcie innego dekarza, a sam jesteś laikiem w kwestii stawiania dachu od A do Z, najlepiej przygotuj listę rzeczy, na które musisz zwrócić szczególną uwagę:

 1. Odpowiedni montaż obróbki blacharskiej. Błędy w montażu blachy wokół okna dachowego, kominów czy okapu mogą skutkować gromadzeniem się wody w wewnętrznej części dachu, a nawet przeciekaniem wody przez sufit do wnętrza.
 2. Prawidłowe pokrycie dachu folią dachową i paroizolacyjną, które odpowiadają za szczelność dachu.
 3. Właściwie rozmieszczenie ciężaru pokrycia na więźbie, co wpływa na trwałość całego dachu. Istotne jest prawidłowe rozłożenie łat i adekwatna liczba miejsc podparcia.
 4. Montaż rynien i rur spustowych zgodny ze sztuką dekarską. Rynny powinny mieć odpowiednie spady i być ze sobą dobrze połączone, co pozwoli uniknąć zalania elewacji.

Po trzecie, korzystaj z różnych możliwości odbioru

Na koniec pamiętaj, że Kodeks cywilny określa cztery rodzaje odbioru prac dekarskich:

 1. Odbiór robót zanikających i ulegających zakryciu – trudno byłoby zweryfikować np. geometrię więźby dachowej po położeniu dachówki.
 2. Odbiór za wady po okresie rękojmi – okres rękojmi dotyczący wad fizycznych najlepiej ustalić w umowie.
 3. Odbiór końcowy – dotyczy pełnego zakresu prac zawartych w umowie.
 4. Odbiór ostateczny (pogwarancyjny) – termin gwarancji należy zawrzeć w umowie.

Na koniec warto pamiętać, że gwarancją dobrze wykonanej pracy jest zatrudnienie fachowca. Właśnie dlatego przed podjęciem współpracy warto w Internecie poszukać opinii na ich temat, wpisując w wyszukiwarkę takie hasło, jak Dekarz Wrocław czy kompleksowa budowa dachu Poznań.

Podobne artykuły