Niektóre zegarki z serii G-Shock np. King posiadają mechanizm solarny. Oznacza to, że nie mają one w środku baterii, która je na pędza, a baterię słoneczną, która jest ładowana poprzez ekspozycję zegarka na promienie słoneczne. Jest to o tyle wygodne, że nie musimy martwić się baterię, ale z drugiej strony trzeba jednak pamiętać o tym by zegarek doładowywać, a nie zawsze zwykłe noszenie go na ręku wystarczy. Zwłaszcza jesienią i zimą gdy zegarek znajduje się pod ubraniem, pojawia się problem rozładowania. Wtedy możemy wystawić go na słońce lub w domowym zaciszu skierować na niego lampkę. Co jest jednak bardziej efektywne?
Jeśli zegarek posiada ogniwo słoneczne to warto pamiętać o tym by nosić go odsłoniętego. Warto też pamiętać by odsłonięte było całe ogniwo, bo gdy jest zasłonięte nawet częściowo to w tej sytuacji wydajność ładowania po prostu spada. Dlatego też jeśli przechowujemy taki zegarek w skrzyneczce, warto aby miała ona szybkę i stała w jasnym miejscu. Unikniemy w ten sposób sytuacji, w której będziemy chcieli go założyć, ale okaże się, że bateria została wcześniej rozładowana przez brak dostępu do światła. Po całkowitym rozładowaniu usuwane są wszystkie dane z pamięci
W przypadku serii King wskaźnik naładowania baterii znajduje się na samym dole i jest oznaczony wyświetlaną poziomą kreską przy literach L, M i H co oznacza low (słaba), medium (średnia) i height (wysoka). Dobrze jest starać się by poziom baterii nie spadał poniżej medium. Dodatkowo w tym modelu wyświetlane jest ostrzeżenie, zamiast dnia tygodnia wyświetla się napis LOW. Co oznacza, że bateria jest bardzo słaba. To już ostatni gwizdek by naładować baterię.
Jednak to co nas bardziej interesuje to czy możemy naładować taki zegarek pod zwykłą lampką? Jest taka możliwość i na pewno może nam to pomóc. Nie zawsze bowiem jest słońce. Nie musimy oczywiście wychodzić na zewnątrz, wystarczy ustawić zegarek na parapecie ogniwem słonecznym w stronę okna. Jednak warto pamietać o tym, że zegarek naładujemy najszybciej gdy wyjdziemy na zewnątrz i wystawimy go na słońce.
Dowiemy się tego z instrukcji naszego zegarka. Poniżej znajduje się tabela, która pokazuje ile czasu zajmuje ładowanie zegarka by naładować baterię z jednego poziomu na kolejny. Jak widać na tabeli załączonej poniżej, najlepszy efekt osiągniemy wychodząc na zewnątrz w słoneczny dzień. Najszybciej wtedy naładujemy baterię. Najgorzej będzie działało światło sztuczne, je możemy w zasadzie użyć jako szybkiego sposobu na zmniejszenie rozładowania akumulatora, ale i tak w domyśle musimy zaplanować sobie porządne ładowanie na słońcu.
Warto również pamiętać o tym, że zegarek do normalnej pracy potrzebuje minimalnych dziennych dawek ekspozycji na słońce i czas ten również zależy od tego jakie to będzie oświetlenie.
Jak widać pracując w biurze i mając zegarek cały czas odsłonięty na nadgarstku powinniśmy zapewnić mu dostatecznie dużo światłą aby mógł prawidłowo działać. Jednak światło sztuczne nadal jest najmniej wydajnym sposobem ładowania baterii w zegarku z ogniwem słonecznym.