Powstaje system, dzięki któremu rząd będzie wiedział ile macie na koncie

Finanse domowe Data publikacji: 28 listopada 2020

Jak podaje serwis naszemiasto.pl, powstaje System Informacji Finansowej. Jego zadaniem jest walka z przestępczością, ale da on jednocześnie informację rządowi o tym jakie środki zgromadzone są na naszych kontach bankowych.

Rząd będzie wiedział ile macie na koncie

System ten będzie monitorował przepływ gotówki, a tym samym pomagał w walce z przestępczością czy terroryzmem. Jego wprowadzenie wynika z dostosowania do unijnych przepisów.

System ten jednak daje rządowi wolą∂ na konta utworzone we wszystkich bankach i wszystkich instytucjach finansowych. Pod kontrolą systemu będą zarówno firmy, jak i prywatne osoby. Możliwość kontroli będzie miała policja, straż graniczna, ABW, CBA, SWW i Urząd Skarbowy.

Daje to możliwość sprawdzenia konta każdego z nas. Oczywiście ma być to monitorowane i próby kontrolowania rachunków konkretnych osób będą pod lupą. Jak podaje Wprost Biznes, dyrektor departamentu informacji finansowej w MF zapewnia, że system nie zostawi pola do nadużyć służbom. Aby móc sprawdzić konto, najpierw musi zaistnieć podejrzenie popełnienia poważnego przestępstwa.

Podobne artykuły