Kredyty dla młodych małżeństw – kiedy są udzielane?

Finanse domowe Data publikacji: 25 stycznia 2022

Małżeństwu łatwiej jest zdobyć kredyt niż samotnie żyjącej osobie. Z czego to wynika i komu kredyty są udzielane? To warto wiedzieć, jeśli chcesz wspólnie kupić mieszkanie. Dowiedz się, gdzie uzyskać pomoc, jeśli chodzi o kredyt hipoteczny!

Aktualna sytuacja na rynku oraz wysoka inflacja sprawiają, że kredyty dla młodych małżeństw są dla wielu osób koniecznością. Odłożenie pieniędzy na własne mieszkanie jest po prostu niezmiernie trudne, zwłaszcza gdy ceny tak szybko idą w górę. Wybudowanie domu czy nawet sam remont mieszkania mogą pochłonąć olbrzymie fundusze. Czemu łatwiej jest uzyskać kredyt małżeństwu niż jednej osobie? Odpowiedź na to pytanie jest dość prosta, choć wcale nie tak oczywista! Poznaj szczegóły uzyskiwania kredytów, aby móc cieszyć się własnościowym lokum, do którego będzie miała wstęp tylko twoja rodzina.

Szacuje się, że dorosła osoba na życie wydaje do ok. 1500 zł miesięcznie. To wydatki, które musi ponieść, takie jak wyżywienie czy zakup podstawowych środków czystości. Jednak to nie oznacza, że małżeństwo będzie wydawało 3000 zł! Badania rynku pokazują, że osoby żyjące razem i np. wspólnie gotujące obiady będą wydawały ok. 2200-2500 zł na dwoje. Życie razem jest wiec znacznie bardziej ekonomiczne, o czym dobrze wiedzą banki.

To sprawia, że kredyty dla młodych małżeństw są po prostu przyznawane chętniej. Szczególnie że taka relacja zakłada trwałość i bycie ze sobą przez wiele lat. Oczywiście nie oznacza to, że jeśli np. masz niską wypłatę lub niezbyt ciekawą historię kredytową, i tak dostaniesz pieniądze na swój wymarzony dom. Po prostu razem będzie wam łatwiej!

Jak oblicza się zdolność kredytową małżeństwa?

Zdolność kredytowa określa, na jak długo możesz dostać kredyt i ile może on maksymalnie wynosić. Obliczając ją, bierze się pod uwagę naprawdę wiele czynników. Dlaczego? Bank nie może pozwolić sobie na to, aby osoba o niskich zarobkach płaciła zbyt wysoką ratę. To wiąże się z ryzykiem, że takowa nie zostanie spłacona. Jeśli wiec starasz się o kredyt wraz ze swoim małżonkiem, bank będzie brał pod uwagę:

  • łączną liczbę członków gospodarstwa domowego (razem z dziećmi);
  • łączną wysokość dochodów;
  • aktualny koszt utrzymania miesięcznego;
  • historię kredytową oraz inne podobne zobowiązania;
  • wiek osób biorących kredyt.

Oznacza to na przykład, że osoba starsza, która zarabia dość dużo, będzie mogła wziąć podobny kredyt jak osoba młodsza, ale zarabiająca mniej. Jednak jej raty mogą zostać rozłożone na krótszy okres.

Banki niezbyt chętnie udzielają kredytów osobom w podeszłym wieku. Wszystko dlatego, że w ich przypadku istnieje zwiększone ryzyko śmierci, a co za tym idzie – problemów ze spłatą. Z tego powodu młode małżeństwa mają łatwiej! Jeśli chcesz łatwiej zdobyć kredyt, możesz skontaktować się ze specjalistami z homly.to.

Małżeństwo jako krok w stronę kredytu?

Pary, których związek został sformalizowany, są lepiej widziane przez banki. Osoby, które przebywają od lat w związku nieformalnym, będą i tak gorzej traktowane niż te znające się od roku i będące w małżeństwie. Wiąże się to między innymi z prawem, które w inny sposób traktuje takie pary.

Jeśli ze swoim partnerem myślisz i o ślubie, i o kredycie, warto najpierw wstąpić w związek małżeński, a dopiero potem zgłosić się do banku. To jednak nie jest jedyny aspekt, który będzie brany pod uwagę. Nie mniej ważna jest przecież stała praca, która zapewni ci zdolność kredytową. Istotną rolę grają też dodatkowe obciążenia i zobowiązania, zmniejszające zdolność kredytową.

Czy kredyt hipoteczny to dobry pomysł?

Własne mieszkanie to i luksus, i dobra inwestycja na przyszłość. W końcu każdy musi gdzieś mieszkać! I choć lepiej kupować nieruchomości za gotówkę, to często po prostu nie jest możliwe. Dlatego kredyt hipoteczny to jedyna alternatywa dla młodych małżeństw. Z tego powodu nie warto się przed nią za bardzo wzbraniać. Podejmij świadomą decyzję i po prostu zakup swoje własne cztery ściany!

Podobne artykuły