Ile kosztuje montaż pompy ciepła? – kalkulator

Finanse domowe Data publikacji: 02 czerwca 2023

Zmiana sposobu ogrzewania to coraz częściej dostrzegalny element, który niejako został spowodowany wysokimi kosztami ogrzewania budynków innymi metodami. Ludzie nauczyli się, że nie ma pewności co do określonej wysokości kosztów ogrzewania, jeśli mowa o piecach gazowych, węglowych czy pelletowych lub olejowych. Z tego względu wizja korzystania z ogrzewania pochodzącego z niezależnego źródła, staje się coraz bardziej atrakcyjna. Pompa ciepła jest bez wątpienia jedną z korzystniejszych sposobów ogrzewania domu, co w dodatku można przedstawić w kwestii oszczędności finansowej. Ile kosztuje montaż pompy ciepła? Czy jest to opłacalne? Czy w ogóle opłaca się korzystać z niezależnego źródła ogrzewania? Więcej na ten temat znajdziemy w poniższym artykule.

Zalety montażu pompy ciepła

Energooszczędny sprzęt, który pozwala na swobodne korzystanie z ogrzewanego budynku i ciepłej wody to plan na idealną przyszłość, która jest na wyciągnięcie ręki. Wybór pompy ciepła to nie tylko zmiana na lepsze względem ekologii, ale przede wszystkim zmiana, która pozwala nie martwić się o przyszłą sytuację rynkową w odniesieniu do cen opału. Pompa ciepła czerpie energię z odnawialnych źródeł, a dzięki temu, że montuje się ją w zestawieniu z fotowoltaiką, można ograniczyć wydatki w związku z ogrzewaniem do niskich kwot. Urządzenie to wykorzystuje potencjał natury do tego, aby utrzymać odpowiednią temperaturę wewnątrz domu. Poprzez pompę ciepła ogrzejemy także wodę użytkową do odpowiadającej nam temperatury.

Jeśli pompa ciepła funkcjonuje wraz z panelami fotowoltaicznymi, mowa jest tutaj o w pełni ekologicznym systemie grzewczym. Panele fotowoltaiczne potrzebne do produkcji prądu wykorzystywanego z promieni słonecznych, w pełni zasilają pracę pompy ciepła, co skutkuje znacznemu ograniczeniu kosztów związanych z ogrzewaniem.

W trudnych czasach, które przyszło nam doświadczyć całkiem niedawno, ceny opału wzrosły tak drastycznie, że ogrzewanie tanim kotłem węglowym stało się nieopłacalne. Mało tego, deficyt opału na rynku spowodował ogromną panikę wśród użytkowników pieców węglowych. Nie trudno jest dziwić się temu, że coraz śmielej spogląda się w kierunku pomp ciepła. Montaż takiego urządzenia, o czym więcej dowiedzieć można się z artykułu dostępnego pod linkiem https://www.woltair.pl/artykuly/pompy-ciepla/cena-pompy-ciepla-koszty-instalacji-i-utrzymania, wcale nie musi wiązać się z ogromnymi inwestycjami. Wszystko można dokładnie wyliczyć na podstawie kalkulatora dostępnego na stronie. Statystyki w związku ze zmianą ogrzewania na pompę ciepła mogą wyraźnie nam pokazać, że koszty ogrzewania budynku inną metodą są bardzo drogie. Wszelkie wyliczenia dostępne są pod linkiem https://www.woltair.pl/pompy-ciepla/kalkulator. Łatwo zauważyć, że montaż pompy ciepła, który jest inwestycją na lata, w obliczu stale rosnących cen opału, stosunkowo szybko się zwrócą.

Kolejną zaletą w związku z montażem pompy ciepła jest możliwość skorzystania z dotacji. W zależności od tego, jaki rodzaj urządzenia będzie montowany, liczyć można na zwrot kosztów w określonym procencie. Nie dosyć, że zmienia się lub wybiera się ogrzewanie, które jest w ekologicznym rozwiązaniem, korzysta się z odnawialnego źródła, to w dodatku można liczyć na zwrot części pieniędzy zainwestowanych w taki rodzaj grzewczy. 

Pomijając oczywiste zalety w związku ze zmniejszeniem kosztów ogrzewania i korzystania z niezależnego źródła energii, warto jeszcze wspomnieć, że pompa ciepła może być urządzeniem bezobsługowym. Ponadto jest to sprzęt, który nie zajmuje wiele miejsca. Kształtem i wielkością przypomina lodówkę. Taki sprzęt może zostać umieszczony w dowolnym pomieszczeniu gospodarczym. By tego było mało, żywotność pompy ciepła szacowana jest na okres 30 lat. Porównując ją do pieca węglowego, który zwykle po okresie 10 lat wymaga już dokładnego przeglądu, można niemal zapomnieć, że korzysta się z urządzenia bezawaryjnego.

Wiele informacji na temat pomp ciepła, zwłaszcza typu powietrze-woda, przeczytamy w tym miejscu https://www.woltair.pl/pompy-ciepla. Powinniśmy także wiedzieć, że pompy ciepła są w pełni bezpieczne w użytkowaniu. Nie ma tutaj obaw o wybuch, tak jak w przypadku innych instalacji grzewczych, gdzie w większości zawodne i opłakane w skutkach okazują się piece gazowe.

Wady pomp ciepła

Nie ma ideałów, również wśród tak doskonałych urządzeń, jak pompy ciepła. Początkowo może się wydawać, że wysoki koszt instalacyjny neguje możliwość przejścia na ogrzewanie przy pomocy pompy ciepła. Warto jednak uświadomić sobie, że koszty też mogą się po latach zwrócić, a dodatkową zachętą może być zwrot kosztów instalacji w związku z dotacjami. Niektórzy uważają, że hałas emitowany przez pompy ciepła jest mało znośny. Wszystko zależy od rodzaju sprzętu. Nowoczesne pod względem technologicznym sprzęty są znacznie bardziej dostosowane do oczekiwań odbiorców, również pod względem zmniejszenia hałasu. Różnorodność sprzętów pomp ciepła daje nam ogromny wybór, dlatego znacznie łatwiej można dopasować sprzęt odpowiadający swoim potrzebom.

Podobne artykuły