Potrzebujesz dodatkowej przestrzeni do przechowywania w ogrodzie? Sprawdzamy domki narzędziowe.

Ogród Data publikacji: 07 stycznia 2021
Domek ogrodowy z tworzywa sztucznego fot. ogrodosfera.pl

Posiadasz ogród i potrzebujesz dodatkowego miejsca do przechowywania narzędzi ogrodniczych? Domek narzędziowy może być tanim i praktycznym rozwiązaniem Twojego problemu. Zastanówmy się więc jakie zalety posiada to rozwiązanie, jakie są koszty postawienia domku narzędziowego i jakie ewentualne wady może posiadać takie rozwiązanie.

Czym jest domek narzędziowy?

Domki narzędziowe to konstrukcje zapewniające możliwość zadaszonego i zamkniętego przechowywania narzędzi ogrodowych, urządzeń czy mebli. W zależności od naszych potrzeb możemy wybrać domki narzędziowe różnych rozmiarów.

Pomagają one nam w zyskaniu dodatkowej przestrzeni magazynowej jeśli nie posiadamy wystarczająco miejsca choćby w garażu, lub gdy nie chcemy zaśmiecać go dodatkowo narzędziami, które wykorzystujemy w ogrodzie.

Co przechowywać w domku narzędziowym?

W domku narzędziowym możemy przechowywać wiele rzeczy, które zwykle potrzebne są nam tylko w ogrodzie. Domek taki oczywiście jest konstrukcją zamkniętą. Pomaga to w ochronie rzeczy w nim zmagazynowanych.

W zależności do wielkości domku będziemy mogli pomieścić w nim różne akcesoria. Jest to doskonałe miejsce na łopaty, grabie, łopaty do śniegu. Korzystamy z nich na zewnątrz, a więc nie ma potrzeby przechowywania ich w domu. W ten sposób nie tylko zadbamy o czystość w garażu czy pomieszczeniach gospodarczych naszego domu, ale też będziemy mieć szybki i łatwy dostęp do tych narzędzi w naszym ogrodzie.

Już na etapie planowania domku narzędziowego warto zastanowić się co chcemy w nim magazynować. Pomoże nam to w dobraniu odpowiedniej wielkości domku, oczywiście przy uwzględnieniu rozmiarów naszej działki.

W domku takim możemy przez zimę przechowywać meble ogrodowe, które na wiosnę zostaną ponownie rozłożone w ogrodzie. Możemy przechowywać w nim urządzenia elektryczne i spalinowe jak kosiarki, kosy, dmuchawy i inne narzędzia, z których korzystamy podczas dbania o naszą działkę.

Ile kosztują domki narzędziowe?

Wszystko zależy tak naprawdę od wielkości domku narzędziowego oraz materiałów z jakich został wykonany. Na rynku dostępne są domki narzędziowe wykonane z różnych materiałów, można je porównać na przykład na stronie ogrodosfera.pl.

Najtańsze domki ogrodowe możemy kupić już w cenie kilkuset złotych. Im większa i bardziej skomplikowana będzie konstrukcja domku, tym jego cena będzie wyższa.

Jaki domek narzędziowy wybrać?

Pierwszym czynnikiem, na który warto zwrócić uwagę jest rozmiar domku, to natomiast wynika z naszych potrzeb i wielkości działki. Jednak nie mniej ważny jest sam materiał, z którego domek narzędziowy został wykonany.

Domki narzędziowe drewniane

Domki wykonane z drewna dają większe możliwości modyfikacji. Drewno można zaimpregnować lub pomalować na dowolny kolor. Mamy więc tutaj również możliwość samodzielnego dopasowania domku do aranżacji ogrodu. Trzeba jednak pamiętać o tym, że drewno jest materiałem naturalnym, który będzie wymagał od nas okresowego odnowienia.

Domek ogrodowy drewniany fot. ogrodosfera.pl

Daje on nam jednak dodatkowe możliwości rozbudowy. W domku drewnianym bez trudu do ścian przymocujemy półki czy wieszaki, co byłoby trudniejsze w przypadku konstrukcji z plastiku i trochę mniej w domkach narzędziowych blaszanych.

Domki narzędziowe plastikowe i metalowe

Domki z tworzyw sztucznych są za to odporniejsze na warunki atmosferyczne. Często próbują one naśladować naturalne drewno, jest to jednak często widoczne i domki z drewna stanowią dużo ładniejszą dekorację w naszym ogrodzie.

Domek ogrodowy metalowy Arrow fot. ogrodosfera.pl

Domki wykonane z metalu będą charakteryzowały się mocniejszą konstrukcją i bardziej odporną na uszkodzenia fizyczne, niż te wykonane z plastiku. Ich zaletą jest to, że nie wymagają one konserwacji i pielęgnacji. Są łatwe w montażu, a po zamontowaniu są one gotowe do użytkowania i charakteryzują się wysoką odpornością na wodę.

Domki narzędziowe wolnostojące i przyścienne

Podczas wyboru domku narzędziowego możemy również zdecydować się na domek wolnostojący, który umieścimy w dowolnym miejscu na działce lub domek przyścienny, który będzie mógł stanowić element naszego domu.

Dlatego decydując się na wybór materiału z jakiego domek będzie wykonany warto wziąć pod uwagę swoje własne predyspozycje. Jeśli lubimy spędzać czas na pracach w ogrodzie, domek drewniany da nam większe pole do popisu, ale też będzie wymagał od nas konserwacji. Domek z tworzywa sztucznego będzie za to wygodniejszy w użytkowaniu.

Wybierając powierzchnię domku musimy natomiast zastanowić się co będziemy w nim przechowywać i wybrać domek takiej wielkości, aby bez przeszkód zmieścić w nim wszystkie rzeczy i mieć do nich wygodny dostęp.

Oczywiście podczas wyboru będziemy również kierować się swoim własnym gustem. Domek musi po prostu nam się podobać i stanowić element dekoracyjny ogrodu.

Podobne artykuły