16 września 2019

Meble do salonu – na co zwrócić uwagę podczas wyboru?

Jakie meble do salonu wybrać i na co warto zwrócić uwagę? Dzisiaj podejmiemy temat, który dotyczy każdego z nas. Salon jest miejscem w naszym domu, w którym spędzamy dużo czasu. Odpoczywamy w nim, przyjmujemy gości czy bawimy się z dziećmi. Dlatego oprócz roli prezentacyjnej musi być również praktyczny. Zwróćmy więc uwagę na parę kwestii, które warto mieć na uwadze podczas urządzania naszego pokoju dziennego.

Wymiary pomieszczenia

Rozmiar salonu jest bardzo ważnym czynnikiem determinującym to w jaki sposób go umeblujemy. Dzisiaj modne są salony o dużym metrażu, daje to wiele możliwości ich urządzenia. Często połączone są one z jadalnią. Gdy mamy mały salon musimy dużo bardziej skupić się na jego funkcjonalności. Mały salon bardzo łatwo jest zagracić zbyt dużą ilością mebli lub po prostu ich przesadnymi rozmiarami.

W przypadku małego salonu starajmy się wybierać meble, które nie są “napompowane” co sprawia, że zabierają dużo cennego miejsca, które potem jest w żaden sposób niewykorzystane. Zamiast sofy z dużymi bokami wybierzmy taką, która zabierze mniej miejsca, ale jednocześnie spełni swoją funkcję. Duże majestatyczne meble dodatkowo go przytłoczą i sprawią, że będzie wyglądał na mniejszy niż faktycznie jest.

Możemy starać się również ograniczyć ilość innych mebli. Telewizor powiesić można na ścianie. Stoliki czy komody zastąpić wiszącymi półkami lub całymi szafkami. W takim przypadku warto kierować się zasadą “less is more” czyli im mniej mebli w nim umieścimy tym salon będzie wyglądał lepiej. Dzięki temu zyskamy przestrzeń, która optycznie go powiększy i da nam więcej możliwości spędzania w nim wolnego czasu.

Gdy mamy do dyspozycji duży powierzchniowo salon możemy już zaszaleć. W takim przypadku ciekawym rozwiązaniem jest narożnik. Wiele modeli w różnych układach i wielkościach sprawi, że bez problemu dostosujemy go do wielkości naszej rodziny i miejsca jakim dysponujemy. Nie musimy się również za bardzo martwić wielkością samych mebli i tym czy zajmą niepotrzebnie zbyt dużo przestrzeni.

Dzieci w domu

Wybór samych mebli warto dobrze przemyśleć również w przypadku gdy mamy w domu małe dzieci. Jedną kwestią jest ich bezpieczeństwo. Jeśli nie chcemy wszystkich mebli oklejać narożnikami zabezpieczającymi dziecko przed uderzeniem się, warto wybrać takie, które mają zaokrąglone rogi. Jeśli chodzi o sofy i fotele również najlepiej aby ich brzegi również były obite, a nie wykonane z czystego drewna. Nie bez znaczenia jest również ich wysokość. Im będą niższe tym bezpieczniej, nawet gdy dziecko zdoła się na nie wdrapać to nie spadnie z dużej wysokości.

Sam materiał również jest ważny. Matowe fronty szafek w ciemnym kolorze będą nieznośne do czyszczenia bo cały czas będą widoczne na nich odciski dłoni dziecka, które będzie stale ich dotykać. Pamiętaj o tym aby były też proste do czyszczenia. Duch artysty budzący się w naszych dzieciach potrafi przyprawić o łzy rodziców czyszczących nowy narożnik pokryty ekoskórą. Dlatego starajmy się wybierać materiały takie, które będą w późniejszym czasie proste do czyszczenia. Warto również zwrócić uwagę na jego budowę. Przykładowo poduszki od sofy mogą być zamknięte w poszewki na zamek błyskawiczny. Łatwiej będzie nam je uprać niż wezwać firmę czyszczącą do prania tapicerowanych mebli.

Zwierzęta

Innego wyboru mebli dokonamy w przypadku gdy w domu posiadamy zwierzęta np. kota. Kierowanie się jedynie własnym gustem może skończyć się tym, że nasze meble będziemy musieli wymieniać jak opony w samochodzie. Warto zrezygnować z mebli ze skóry lub materiałów podobnych. Ich uszkodzenie jest niezwykle proste i dla ostrych pazurów naszego kota nie będzie to najmniejszych problemem.

Zamiast nich warto wybrać meble tapicerowane, ale również nie wszystkie będą odpowiednie. Zdecydowanie warto zwrócić uwagę aby splot tkaniny był wyjątkowo gęsty i mocny. Takie meble Twój kot już tak łatwo nie uszkodzi. Oprócz tego istnieją sposoby na to by oduczyć kota takich igraszek na naszych meblach. Warto przede wszystkim zaopatrzyć się w drapak.

Oprócz tego bardzo dobrze sprawi się tkanina plamoodporna. Będziemy mogli ją bez problemu usunąć. Nie powinna być też zbyt futrzana, wtedy trudniej będzie wyczyścić ją z sierści, które nasze pupile na niej zostawią.

Kolor mebli również ma znaczenie. Warto unikać kolorów, które są trudne w utrzymaniu np. białe lub pastelowe. Dużo lepiej sprawdzą się kolory w odcieniach szarości lub ciemne odcienie innych kolorów.

Szeroki wybór mebli do salonu, które dopasujecie do swoich potrzeb znajdziecie na https://allegro.pl/kategoria/meble-salon-1515

Materiał zewnętrzny