Połączenie dwóch laptopów kablem HDMI

Technologie Data publikacji: 07 września 2019 / Aktualizacja: 2024-04-30

Wiele osób zastanawia się, czy jest możliwe podłączenie dwóch laptopów kablem HDMI w celu korzystania z drugiego laptopa jako dodatkowego monitora. Również wiele osób jest zainteresowanym podłączeniem laptopa do komputera stacjonarnego za pomocą kabla HDMI, w taki sposób by komputer wykrył go jako dodatkowy monitor.

Połączenie dwóch laptopów za pomocą kable HDMI

Podłączenie takie w praktyce nie jest możliwe. Laptop posiada WYJŚCIE HDMI, nie jest więc odbiornikiem. W takim wypadku powinien posiadać WEJŚCIE HDMI. Oznacza to, że nie można połączyć dwóch laptopów za pomocą kabla HDMI. Warto jednak zaznaczyć, że istnieją laptopy, które posiadają wejście HDMI. Znaleźć jednak obecnie taki model będzie bardzo ciężko, bo nie jest to standardowa funkcja, która byłaby potrzebna większości użytkowników. Dlatego dzisiejsze laptopa, wyposażone są jedynie w wyjście HDMI, które pozwala na podłączenie do nich dodatkowego monitora.

Jak podłączyć laptopa jako monitor?

Nie oznacza to jednak, że podłączenie laptopa jako monitor nie jest możliwe, ale nie jest to tak proste, jak podłączenie kabla HDMI. Windows 10 ma opcję, która nazywa się „Ustawienia projekcji„. Pozwala to wyświetlić obraz z telefonu lub komputera z systemem Windows na tym ekranie wraz z możliwością korzystania z klawiatury, myszy i innych urządzeń. Odpowiada za to technologia Miracast. Więcej na ten temat możecie przeczytać w dokumentacji Microsoft.

Aby skorzystać z Miracast na urządzeniu, z którego korzystamy z Windowsem, klikamy Windows + P. Otworzy nam się okno ustawień wyświetlania na innym urządzeniu. Stamtąd wybieramy „Połącz z ekranem bezprzewodowym”.

W tym momencie zacznie się wyszukiwanie ekranu. Pamiętajcie, że powinny one znajdować się w tej samej sieci, czyli być połączone z tym samym Wi-Fi. Musicie też pamiętać o tym, aby funkcja Miracast byłą włączona, najlepiej na obu urządzeniach. Aby to zrobić, w pasku start wpisujemy „Ustawienia projekcji”.  Zobaczmy opcje, w których z „Zawsze wyłączone” zmieniamy najlepiej na „Dostępne wszędzie w bezpiecznych sieciach”. Jeśli Wasze urządzenie nie zostało zaprojektowane do projekcji bezprzewodowej, bo jest to np. stary model laptopa, to zostaniecie o tym poinformowani w komunikacie.

Po wyszukaniu drugiego urządzenia klikamy na nazwę urządzenia. Na drugim urządzeniu pojawi się komunikat czy na pewno chcemy połączyć urządzenie i obraz zostanie przekazany z jednego urządzenia na drugie.

Podobne artykuły