Designerskie stoły nowoczesne a wnętrze – jakie wybrać do salonu i jadalni?

Wnętrza Data publikacji: 12 czerwca 2020

Forma, materiał, kolor stwarzają nieskończenie wiele możliwości przy jednym, lecz niezwykle istotnym meblu. Decyzje projektanta przerodzą się później w stół towarzyszący nam każdego dnia, a nasze decyzje w komfort, przyjemność i swobodne użytkowanie. Przy tym właściwie wybranym będziemy spędzać czas z rodziną, relaksować się przy kawie i kończyć prace domowe wraz z dziećmi. Pozostaje tym z mebli, który powinien nie tylko dobrze wyglądać i współgrać z estetyką otoczenia, ale także i przede wszystkim posiadać wymiar funkcjonalny.

Designerskie stoły a jadalnia

Jadalnia pozostaje szczególnym miejscem w domu, nierzadko obok kuchni jego sercem. Tam właśnie stawiamy największy designerski stół nowoczesny, który pomieści razem wszystkich domowników i gości. Ten dopasowany do jej wnętrza powinien uwzględniać wielkość pomieszczenia, potrzeby wszystkich mieszkańców i dominującą estetykę przestrzeni.

Kristalia, Nori Table, www.kristalia.it

Minimalistyczny, często zwany nowoczesnym ze względu na prosty kształt i formę obroni się detalem, jakością wykończenia i zaawansowanymi rozwiązaniami. Nori marki Kristalia sprosta temu wyzwaniu dzięki zastosowaniu nowoczesnych materiałów takich jak Alucompact® i laminaty w kolorze czystej bieli, Fenix-NTM®, DEKTON® oraz szkło błyszczące lub matowe. Nori jest wąski, ale bardzo wytrzymały, a ostry przekrój nóg dodaje mu dynamicznego charakteru.

Skandynawski, kojarzony z drewnem i solidnością, przywodzi na myśl długie spotkania w gronie najbliższych. Oddycha i pracuje, wypełniając ekologiczne oczekiwania niejednego z nas, poparte certyfikatem, tak jak w przypadku produktów TON. Tu liczy się oszczędność środków, funkcja ponad wygląd i troska o materiał ponad nowoczesne rozwiązania. Pozostanie uniwersalnym, cichym towarzyszem każdego dnia, a traktowany z szacunkiem zostanie z nami przez długie lata.

Eklektyczny potrafi zaskoczyć geometrią, kolorem i połączeniem materiałów, często wymaga odrobiny odwagi i otwartości na to, co pozornie inne. Nieregularny, zaprojektowany tak by wykorzystać wszystkie elementy aluminiowego arkusza, z którego powstaje, taki właśnie jest No waste projektu Ron Arad dla Moroso. Nigdy nie pozostanie w cieniu, zawsze dekoracyjny niczym rzeźba w pomieszczeniu, codziennie pozwoli odkryć w sobie coś nowego.

Knoll, Saarinen Table, www.knoll.com

Ikona designu budzi zachwyt i szacunek w kręgach związanych z projektowaniem i architekturą, nobilitując właściciela stołu. Potrafi być prosty, oryginalny, niejednoznaczny, a niezależnie od wyboru projektu, zawsze wyprzedzał czas, w którym powstał z rąk zapisanego w historii designu projektanta. Tulip Eero Saarinena łączy w sobie wszystkie te cechy – delikatny, a solidny, odlana z aluminium noga i blat z kanadyjskiego marmuru, zachwyca niezmiennie od 1956 roku.

Designerskie stoły a salon

Salon, tu liczy się komfort, wygoda i funkcjonalność przy zachowaniu panującej estetyki. Stąd jakże istotny okazuje się niepozorny stolik, który uniesie czytaną właśnie książkę, niedopitą herbatę i pozostawioną do rana grę planszową. Mały, wielki stolik, tak można o nim powiedzieć.

Okrągły, wszystkich traktuje równo, choć bywa zaskakujący w formie bazy i materiale. Kształt niezmiennie uniwersalny nie zdominuje przestrzeni. Tu może zadziałać kolor jak w przypadku Kabi Coffee Table TREKU, który koloru się nie boi czyniąc z niego swój największy atut. Współczesne spojrzenie na stolik kawowy wyrażone paletą barw stanie się kontrapunktem nawet dla minimalistycznych przestrzeni.

Vitra, Eames Coffee Table, www.vitra.com

Prostokątny nierzadko znaczy popularny, tradycyjny, choć taki być nie musi. Coffee Table sygnowany nazwiskiem Eames wyraża prostotę i luksus poprzez użyte materiały i nawiązującą do popularnych Plastic Chair formą nóg. Dziś produkowany przez markę Vitra przywodzi na myśl zbalansowanie produkcji seryjnej, w której jeden z elementów potrafi być multiplikowany i zastosowywany do różnych rozwiązań.

Cassina, 381 Torei, www.cassina.com

Modułowy o różnych wysokościach, kształtach, materiałach i formach zachęca do dzielenia się z innymi. Zmienia przestrzeń na wyciągnięcie ręki zapobiegając bierności i nudzie. Potrafi być wszechstronny i elegancki jak 381 Torei Cassina, gdzie blaty mijają się nad i pod sobą tworząc geometryczne konstelacje. Pozwoli codziennie odkrywać nowe konfiguracje i zaskakujące zastosowania.

MENU, Turning Table, www.menuspace.com

Stolik z dodatkową funkcją potrafi w sprytny sposób przeistoczyć nawet najmniejszą przestrzeń i nadać jej praktyczny wymiar. Rozwiązuje wiele pozornie drobnych problemów, gdzie odłożyć pilot i do przeczytania na później prasę, co zrobić, gdy niespodziewanie wpadną goście a przedmioty piętrzą się bez ładu. Jedną z wielu odpowiedzi jest Turning Table marki MENU obracana wokół nogi pokrywka to pomysł elegancki, bezpretensjonalny i podobno uzależniający, bo mechanizm działa tak sprawnie, że chce się go otwierać i zamykać bez końca.

Wszystkie razem i każdy z osobna znajdziecie w Ipnotic Store, gdzie zaproponujemy wiele rozwiązań, wykończeń materiałów i doradzimy w kwestii mniejszych i większych stołów.

Podobne artykuły