Podziwiasz stare wzory mebli z lat 20., 50. czy 70. ? Nie musisz już ograniczać się do zakupów na pchlich targach – kolejne modele foteli uszaków czy kultowych krzeseł wracają do sklepów. I to w ulepszonej formie!
Klasyka nie wychodzi z mody
Dla pokolenia dzisiejszych 50-latków wyprodukowane w latach 50. czy 70. meble były codziennością. Młodsi patrzą na nie świeżym okiem. Często okazuje się, że tamte wzory nie ustępują niczym kolekcjom proponowanym obecnie przez modne marki. Świetny design i funkcjonalność były tym, co wyróżniało wiele polskich czy skandynawskich projektów z ubiegłych dekad. Wiele z nich okazało się być ponadczasowe i dziś równie dobrze wyglądają w nowoczesnym wnętrzu, co kiedyś obok mebli retro. Podpowiadamy, które modele warto kupić i gdzie można to zrobić.
Fotele uszaki – nowe czy z targów staroci?
Coraz więcej sprzedawców na targach staroci zaczyna zdawać sobie sprawę, że dla młodego pokolenia meble z babcinych piwnic są niezwykle atrakcyjne. Siatkowe krzesła Henryka Sztaby czy fotele uszaki można spotkać nie tylko w mieszkaniach, ale i modnych kawiarniach czy restauracjach. Często dopiero po zakupie nabywcy zdają sobie sprawę z tego, w jakim stanie jest dana rzecz. Szczególnie dotkliwe bywa to właśnie w przypadku foteli, bo na pierwszy rzut oka nie widać tego, co pod tapicerką. Pleśń, korniki i mole – to tylko kilka problemów, jakie dotykają mebli vintage. Z kolei te odnowione często osiągają zawrotne ceny. Na szczęście coraz więcej sprzętów z lat 70. czy wcześniejszych można dostać w sklepach takich jak Kupmeble.pl w nowej, zwykle ulepszonej wersji.
Co jeszcze można kupić w nowej odsłonie?
Fotele uszaki to jeden z przykładów takich sprzętów. Możesz też trafić w sklepie na nowe warianty innych kultowych mebli, które były popularne kilkadziesiąt lat temu. Przykładem mogą być tapicerowane krzesła na drewnianych nogach czy gięte meble na taras. To również energooszczędne i trwałe lampy, których projekty opierają się na inspiracjach z lat 70. W ten sposób udaje się zachować najlepsze aspekty z pierwotnych wersji, ale odmłodzić je na tyle, by lepiej przystawały do naszych czasów. Innym dobrym przykładem jest meblościanka – nadal może mieć wysoki połysk, ale już jej kształt będzie dopasowany do współczesnych mieszkań, w których na ścianie króluje duży, płaski telewizor.
Stary wzór, nowy materiał
Wybierając meble tapicerowane szczególnie warto sięgać po nowoczesne edycje wzorów z PRL. Stare tapicerki najczęściej od początku nie miały uroku. Po kilkudziesięciu latach przetrzymywania w piwnicy czy salonie wyglądają one jeszcze gorzej. Wybierając nowy wzór, można z kolei dobrać nowoczesny, przyjazny materiał i ciekawy kolor. Przykładowo fotele uszaki dostaniesz w oryginalnym wariancie oberżynowym czy błękitnym, a krzesła podobne do tych, jakie w latach 60. produkował Henryk Sztaba, możesz mieć czerwone, żółte lub turkusowe.