Podlewaj ogród za darmo – wykorzystaj ten sposób i oszczędzaj pieniądze na wodzie!

Podlewanie ogrodu wodą z wodociągów nie jest tanie. Płacimy za samą wodę jak i ścieki, chociaż woda tak naprawdę wsiąka w glebę. Rachunki możemy zmniejszyć zgłaszając do wodociągów chęć założenia podlicznika ogrodowego. Wtedy nie zapłacimy za ścieki, których nie ma. Można podlewać jeszcze taniej, a nawet praktycznie za darmo korzystając z wody, która spadam nam z nieba. Dzisiaj przedstawimy Wam ciekawe sposoby na wykorzystanie wody deszczowej do podlewania ogrodu.

Darmowe podlewanie ogrodu

Odzyskiwanie deszczówki nie jest trudne. Możemy zainwestować nawet w dedykowane systemy do tego służące. Możemy również zrobić to samodzielnie i takie wyjście będzie najtańsze. Aby to zrobić wystarczy zamontować zbiornik przelewowy. Możemy go zrobić z beczki czy plastikowego kontenera na wodę. Nie musi również szpecić naszego ogrodu, możemy go zakopać. Zasada działania jest bardzo prosta.

Mamy naczynie, do którego wprowadzona jest rynna. Nim do środka wpada woda deszczowa. Mamy przelew umiejscowiony wysoko. Gdy zbiornik się napełni woda nim będzie z niego odpływać. Możemy go doprowadzić do odpływu kanalizacji jeśli tam mamy odprowadzana deszczówkę. Zbiornik znajduje się na podwyższeniu mamy więc zawór, którym możemy spuścić wodę np. do konewki i podlać kwiaty. Możemy też zbiornik zamontować w ziemi, a w środku umieścić pompę zanurzeniową ogrodową za ok. 50 zł. Do niej podpięty będzie szlauch ogrodowy, dzięki czemu możemy od razu podlewać cały ogród. Pompa oczywiście musi mieć źródło zasilania.

Co do zasady wszystko jest dość proste do wykonania. Poniżej przedstawimy Wam kilka inspiracji, które mogą Wam pomóc wykonać taką instalację. Możecie pojemniki łączyć szeregowo lub zastosować jeden duży. Wszystko zależy od tego jak duży macie ogród. Im więcej wody zgromadzonej w zasadzie tym lepiej. Wiem, że wiele osób do tego celu wykorzystuje choćby stare szamba.

System odzysku wody deszczowej z beczek

Duży zbiornik na 1m3 wody

Szeregowo połączone zbiorniki od razu z systemem nawadniającym w ogrodzie

Ten sam pomysł, ale ładniejsze wykonanie

Świetne wykonanie

Skomentuj

Podlewaj ogród za darmo – wykorzystaj ten sposób i oszczędzaj pieniądze na wodzie!