Kiedy siać rzodkiewkę do gruntu?

Ogród Data publikacji: 06 maja 2021

Otwieracie swój własny ogródek warzywny koło domu lub na działce? Rzodkiewka jest jednym z bardzo popularnych warzyw, które można znaleźć w większości przydomowych warzywniaków. Nie jest trudna w uprawie, a po wyrośnięciu sprawdzi się świetnie jako dodatek do sałatek, kanapek czy nawet chrupiąca przekąska.

Kiedy siać rzodkiewkę w ogrodzie?

Przed sianiem rzodkiewki musimy zaopatrzyć się w jej nasiona. Bez problemu zakupimy je w sklepie ogrodniczym. Wiosną pojawiają się również w większości dużych marketów spożywczych na działach z akcesoriami do ogrodu.

Rzodkiewkę zaczynamy siać już wiosną (od marca), gdy tylko miną przymrozki. Możemy siać ją, aż do września. Na zbiory nie musimy czekać zbyt długo, bo może być ona gotowa już po czterech tygodniach, w zależności od odmiany.

W sklepach znajdziemy różne gatunki rzodkiewki. Różnią się nie tylko korzeniem. Niektóre z nich lepiej poradzą sobie w okresie wiosennym, a inne w letnim. Na wiosnę sprawdzi się doskonale odmiana „Agata”, a na jesień odmiana „Murzynka”. „Carmen” jest odmianą zalecaną do wysiewania przez cały sezon i często wybieraną przez początkujących ogrodników.

Jak siać rzodkiewkę?

Rzodkiewki nie możemy siać zbyt głęboko, bo jej korzenie zaczną się zniekształcać. Wystarczy w ziemi zrobić ścieżkę o głębokości około jednego centymetra, nawet za pomocą palca. Następnie co 5 centymetrów układamy po jednym nasionku rzodkiewki. Kolejny rząd powinien być odsunięty od poprzedniego o 15 centymetrów.

Nasiona przykrywamy ziemią, którą wcześniej odgarnęliśmy. Rzodkiewka nie jest również bardzo wymagająca i urośnie na wielu typach gleby, którą znajdziemy w naszym ogrodzie. Ziemia powinna być żyzna, o pH 6-7.4. Nie musimy jej również nawozić. Dbamy jedynie o to, aby gleba była wilgotna, ale nie mokra.

Rzodkiewka może być siana wraz z innymi warzywami. Bardzo dobrze poradzi sobie w towarzystwie ogórków, sałaty czy marchewki. Nie powinna być jednak wysiewana w towarzystwie pomidorów.

Podobne artykuły