Mszyce atakują twoje rośliny? Wypróbuj te domowe sposoby

Ogród Data publikacji: 30 maja 2023

Mszyce może są małe i niewinne, ale za to mogą siać duże spustoszenie w naszym ogrodzie. Mogą powodować szereg problemów. Uszkodzone, a także umierające rośliny to często ich wina. Mogą też przenosić na nie choroby.

Opanowanie mszyc w domu czy ogrodzie nie musi jednak oznaczać ucieczki do sklepu ogrodniczego. Istnieje wiele naturalnych, domowych sposobów na pozbycie się tych szkodników. Kilka z nich omówimy w tym artykule.

Jak rozpoznać mszyce

Mszyce to małe bezkręgowce, często zgrupowane na nowych pędach lub wewnętrznej stronie liści. Powodują one zwijanie, żółknięcie, a nawet ich opadanie. W niektórych przypadkach mszyce mogą również powodować deformacje pędów i kwiatów, a nawet przekazywać choroby roślin.

Galeria poniżej przedstawia to, jak mszyce wyglądają. Są dość łatwe do rozpoznania i z pewnością bez problemu je zidentyfikujecie, gdy tylko zauważycie je na swoich roślinach.

Nie wszystkie rośliny są jednak równie atrakcyjne dla mszyc. Te szkodniki wykazują szczególne upodobanie do młodych roślin i nowych pędów, ale mogą atakować także kwiaty, warzywa i drzewa owocowe. Z kolei wilgotne, ciepłe warunki, a także zbyt intensywne nawożenie, mogą sprzyjać ich rozmnażaniu.

Naturalne metody walki z mszycami

Jednym z najprostszych domowych sposobów na pozbycie się mszyc jest zastosowanie roztworu z szarego mydła i wody. Wystarczy, że na jeden litr wody dodamy dwie łyżki mydła. Najlepiej wykorzystać mydło w płynie, ale jeśli takiego nie mamy, możemy starkować kostkę mydła i użyć cieplejszej wody, w której mydło się rozpuści.

Tak przygotowany preparat rozpylamy na roślinach zaatakowanych przez mszyce. Pamiętaj, aby zrobić to rano lub wieczorem. Mocne promienie słońca w połączenie z wodą, mogą zaszkodzić roślinie.

Alternatywnie, można wykorzystać alkohol izopropylowy, który jest również skuteczny w zwalczaniu mszyc. Wystarczy rozcieńczyć alkohol z wodą w stosunku 1:1 i spryskać rośliny. Sok z cytryny lub ocet są to kolejne produkty, które możemy zastosować i znajdziemy je w swojej kuchni. Wystarczy dodać łyżkę soku z cytryny lub octu do litra wody.

Naturalni wrogowie i przyjaciele mszyc

Biedronki to naturalni wrogowie mszyc. Żywią się nimi, a więc powinniśmy cieszyć się z tego, że są w naszym ogrodzie. Mszyce żyją w symbiozie z mrówkami, które dają im ochroną. Żywią się spadzią produkowaną przez mszyce. Dlatego powinniśmy starać się ograniczać ich populację, jeśli zależy nam na rozwiązaniu problemu mszyc. Wtedy w naszym ogrodzie pojawi się też więcej ich naturalnych wrogów. Przeczytaj, jak poradzić sobie z mrówkami w ogrodzie na naszym portalu.

Podobne artykuły