Co posadzić jesienią, aby zakwitło na wiosnę?

Ogród Data publikacji: 16 września 2020 / Aktualizacja: 2021-04-02

Jesień to nie koniec pracy w naszym ogrodzie. Od tego co zrobimy w nim teraz będzie zależało to, jak nasz ogród będzie wyglądał na wiosnę. Nie chodzi jedynie o to jak przygotować trawnik na zimę oraz inne zabiegi przygotowawcze roślin w naszym ogrodzie na zbliżające się mrozy. Jesień to również dobry okres na nowe nasadzenia, które zakwitną na wiosnę i sprawią, że nasz wiosenny ogród będzie wyglądał zniewalająco.

Co sadzimy jesienią?

Wiele kwiatów sadzi się jesienią, aby te mogły zakwitną na wiosnę. Jesień to pora na sadzenie cebulek kwiatowych, które zapewniają rośliną wszystko czego potrzebują do przetrwania w chłodniejszym klimacie. Natomiast wiosną młode pędy wychodzące z cebulki przebijają się przez glebę i kwitną.

Istnieje wiele gatunków kwiatów, które zimują w gruncie. Można sadzić je zarówno na naszym tarasie w donicach, jak i w naszym ogrodzie w kwiatowych rabatkach.

Cebulki roślin, które sadzimy jesienią

  1. Tulipany
  2. Narcyzy
  3. Lilie
  4. Krokusy
  5. Irysy
  6. Hiacynty
  7. Szachownice

Warto wspomnieć również o tym, że jesień to czas, w którym sadzimy iglaki takie jak tuje, jodły, świerki czy sosny. Oczywiście w tym przypadku sadzimy całe drzewka. Musimy zrobić to wczesną jesienią, aby drzewka mogły się dobrze ukorzenić przed zimą, nim ziemia stanie się twarda.

Jak sadzić cebulki roślin?

Samo sadzenie cebulek jest bardzo proste. Sadzimy je w wcześniej przygotowanym miejscu po usunięciu chwastów i użyźnieniu gleby.

Następnie w ziemi robimy dołek. Jego głębokość jest dość prosta do ustalenia. Wystarczy znać prostą zasadę, która mówi o tym, że dołek pod cebulkę powinien być tak głęboki, jak wysokość samej cebulki pomnożona przez trzy.

Cebulki umieszczamy w ziemi zachowując od siebie odległość, a następnie przykrywamy ziemią.

Oczywiście warto również zwrócić uwagę na to jak wyglądają same cebulki. Czy są zdrowe i czy nie puszczają już listków.

Większość z nas czeka również na wiosnę, aby móc sadzić świeże warzywa i zioła :) Zobaczcie jakie warzywa sadzimy w kwietniu. Już za parę miesięcy znów wróci do nas wiosna, a wraz z nią czas spędzony w naszym ogrodzie na pielęgnacji grządek warzywnych :)

Podobne artykuły