Możecie otrzymać nawet 1500 zł dopłaty do czynszu

Finanse domowe Data publikacji: 2020-10-29

Projekt ustawy o dodatku do czynszu dla osób poszkodowanych przez pandemię został przyjęty przez Sejm. Oznacza to, że część z nas może otrzymać nawet 1500 zł miesięcznie. Jak uzyskać te pieniądze i sprawdzić czy nam się należą?

Czy dostanę dopłatę do czynszu?

Aby otrzymać dopłatę do czynszu trzeba spełnić pewne warunki. Po pierwsze musimy być najemcami mieszkania spółdzielczego, własnościowego, komunalnego lub wynajmować mieszkanie na wolnym rynku.

By otrzymać te pieniądze musimy kwalifikować się do dodatku mieszkaniowego. Możemy to bardzo łatwo sprawdzić wypełniając ankietę na stronie rządowej: czy kwalifikuję się do dodatku mieszkaniowego.

Kryteria dodatku mieszkaniowego – gov.pl

Twój dochód miesięczny nie powinien przekroczyć 2100 zł lub 1500 zł na jednego członka rodziny. Istotne jest również to jak duże jest mieszkanie. Jeśli samotnie wynajmujemy bardzo duże mieszkanie, wtedy dodatku nie otrzymamy.

Jeśli jesteśmy sami powierzchnia mieszkania nie powinna wynosić więcej niż 35m2 – jest to więc typowa kawalerka. Dla dwóch osób to już 40 m2, dla trzech 45 m2, a dla czterech 55 m2. Przy pięciu osobach powierzchnia mieszkania nie może być większa niż 65 m2, a dla każdej kolejnej osoby limit ten wzrasta o 5 m2.

Oczywiście musimy również udowodnić, że ucierpieliśmy finansowo z powodu pandemii. Nasz łączny dochód za ostatnie trzy miesiące musi być przynajmniej o 25% niższy niż w zeszłym roku.

Jak dostać dodatek

Dodatek ten gmina będzie wypłacać wraz z dodatkiem mieszkaniowym. Wnioski musimy złożyć do 31 marca 2021 roku.

Jeśli jeszcze nie złożyliście wniosku o dodatek mieszkaniowy to więcej informacji znajdziecie na stronie dodatku mieszkaniowego. Tam znajdziemy wszelkie potrzebne wnioski.

Źródło: o2, Biznes Info, Gov.pl, Fakt24

Podobne artykuły