Po kształcie rozpoznasz, czego brakuje twoim ogórkom

Ogród Data publikacji: 20 lipca 2024

Ogórki z własnego ogródka to dla wielu z nas prawdziwy rarytas. Smakują wybornie jedzone na kanapce, w letniej sałatce obiadowej, a nawet samodzielnie, jako przekąska. Uprawianie tych warzyw nie jest ani bardzo trudne, ani też łatwe. Podczas uprawy stosować należy najważniejsze zasady pielęgnacyjne. Zdarza się jednak, że nawet po spełnieniu wszystkich, ogrodnik zastanawia się nad ich kształtem. Co może brakować naszym ogórkom? Poznasz to po tym, jak wyglądają!

Rozmaite kształty ogórków — jakie informacje wysyłają?

Posiane ogórki wymagają nieustannego monitorowania, nie tylko pod względem pielęgnacji, podlewania czy nawożenia, ale także pod względem ich kształtów. Jeśli ogórek nie jest prosty, jego kształt mocno odbiega od naszych wyobrażeń, można czerpać z tego wiele informacji na przyszłość.

Co oznaczają poszczególne kształty ogórków?

  • kształt gruszki — w sytuacji, gdy ogórki przybierają kształt gruszki, a ich liście mają zwinięte brzegi, oznacza to, że brakuje im potasu;
  • kształt haczyka — wąskie ogórki tworzące haczyk mówią, że brakuje im wody, którą zaczynają podbierać od innych owoców;
  • zwężony ogórek z suchym końcem — taki kształt wyraźnie informuje o brakach azotu, w takiej sytuacji warto zasilić roślinę kiszonymi liśćmi lub kiszonym czosnkiem umieszczonym w gnojówce ziołowo-warzywnej;
  • kształt “talii osy” – jeśli ogórek swoim kształtem przypomina talię osy, warto zaprzestać podlewania ich zimną wodą, ponieważ ma to bardzo negatywny wpływ na uprawy. Istotne jest, by ogórki były podlewane wodą w temperaturze pokojowej.

Dodatkowe wzmocnienie ogórków — jak naturalnie wesprzeć ich uprawę?

Ogórki są delikatne w uprawie i można je bardzo łatwo utracić. Na szczęście istnieje wiele ciekawych i skutecznych przepisów na wzmacniające mieszanki domowej roboty. Nie trzeba w takiej sytuacji wykorzystywać sztucznych nawozów, aby polepszyć ich wzrost.

W przypadku ogórków warto wykorzystać oprysk bazujący na drożdżach. W ten sposób roślina otrzyma ważne składniki odżywcze, które będą wspomagały rozwój rośliny, a później owoców. Poza tym skutecznie odstraszymy w ten sposób szkodniki oraz wzmocnimy odporność przed chorobami grzybowymi.

Naturalny oprysk z drożdży to bardzo prosta mikstura. Wystarczy wymieszać drożdże z wodą (najlepiej przegotowaną i ostudzoną) w proporcji 1:10. Trzeba poczekać, aby drożdże dobrze się rozpuściły. Tak przygotowany płyn świetnie sprawdzi się do spryskania krzaków ogórków.

Płyn ten można wykorzystać nie tylko do opryskiwania, ale również do podlewania. Wystarczy podlać nim podłoże roślin. Po kilku dniach efekty będą widoczne gołym okiem.

Podobne artykuły