Piękny ogród – zadbaj o odpowiednie rośliny dopasowane do warunków uprawy

Ogród Data publikacji: 23 lipca 2021

Nie ma znaczenia czy lubimy zajmować się ogrodnictwem czy też nie – rośliny są częścią naszego życia i mają istotny wkład w to, że w ogóle istniejemy. Mamy jednak wśród nas wielu miłośników prowadzenia ogrodów, którzy chętnie w swoim otoczeniu pielęgnują kolejne gatunki roślin. Jak przygotować wymarzony ogród, którego pielęgnacja będzie dawała radość? Przede wszystkim należy zadbać o wybór właściwych roślin pasujących do warunków, w których uprawy będą prowadzone. Ogrody mogą mieć różną charakterystykę, różne położenie czy nasłonecznienie, dlatego wybór właściwych roślin jest z tym bezpośrednio związany.

Rośliny na stanowiska silnie nasłonecznione

W każdym ogrodzie znajdą się takie stanowiska, które charakteryzują się znaczącym nasłonecznieniem. Rośliny, które uprawiane są na pełnym słońcu nawet wytrzymałe mogą wymagać dużej troski. Część z tych roślin nie będzie w stanie w dużym słońcu się utrzymać. Odpowiednia pielęgnacja, jeśli chodzi o rośliny do mocnego słońca, to klucz do sukcesu. Należy je często nawozić, podlewać rano i wieczorami i nie polewać liści, które mogą być wtedy poparzone. W słonecznym ogrodzie postawić można między innymi na takie rośliny jak: chaber bławatek, słonecznik zwyczajny, kocanki ogrodowe, cynia wytworna, ostróżka ogrodowa, magnolia, judaszowiec, brzoza brodawkowata.

Rośliny na podmokłe tereny

Tak jak mamy rośliny, które radzą sobie na stanowiskach mocno nasłonecznionych, tak znajdziemy również rośliny lubiące wilgoć. Podmokłe podłoże w ogrodzie czasami może okazać się trudniejszym orzechem do zgryzienia niż stanowiska nasłoneczniona. Mimo stosowania nowego podłoża czy instalowania drenów trudno sobie z tym poradzić, dlatego najlepszą opcją będzie wybór roślin, które poradzą sobie na podmokłych stanowiskach. Na wilgotnych stanowiskach dobrze poradzą sobie między innymi iglaki takie jak metasekwoja chińska, cypryśnik błotny, choiny kanadyjskie, żywotniki. Z roślin liściastych na wilgotnych stanowiskach radzić sobie będą wierzby, olcha szara, jesion, klon jesionolistny, klon czerwony, czeremcha pospolita czy topola.

Rośliny oczyszczające powietrze

Rośliny oczyszczające powietrze to również cenna grupa roślin, na które warto postawić szczególnie jeśli wybieramy rośliny do domu. To rośliny, które swoją charakterystyką będą miały działanie filtracyjne i pozwalają na skuteczne usuwanie zanieczyszczeń gazowych.  Wśród roślin, które mogą pełnić rolę oczyszczaczy powietrza wymienić należy: skrzydłokwiat, rapis wyniosły, bluszcz pospolity, paprotka, dracena.

Podobne artykuły