Na pewno nie ma osoby, która w życiu nie spotkałaby się z problemem pleśni w łazience. Mogłoby się wydawać, że jest to stricte estetyczny defekt, jednak nic bardziej mylnego. Pleśń pojawiająca się najczęściej w okolicy źródeł wilgoci, kątach czy innych tego typu zakamarkach, nie tylko negatywnie wpływa na wygląd pomieszczeń, ale także może być niezwykle niebezpieczna dla zdrowia, dlatego za każdym razem należy się jej jak najszybciej pozbyć.
Idealnym środowiskiem dla rozwoju grzybów są miejsca ciepłe, wilgotne i niewystarczająco wentylowane. Dlatego tak często spotykamy się ze zjawiskiem powstawania pleśni właśnie w łazience. Rozwojowi niechcianego grzyba sprzyjają długie, gorące kąpiele oraz niedostateczne wietrzenie pomieszczenia. Stale utrzymująca się wilgoć powoduje rozwój pleśni, najczęściej proces zaczyna się od powstania malutkich, ciemnozielonych, bądź czarnych kropek, które z biegiem czasu się rozrastają.
Przede wszystkim należy zadbać o odpowiednią wentylację łazienki, czy to za pomocą wywietrznika, czy okna. Dobrze sprawdzą się również różnego rodzaju pochłaniacze wilgoci. Można je zakupić gotowe, bądź wykonać samodzielnie. Dobrym pomysłem na unikniecie rozwoju pleśni, jest również regularne przecieranie mokrych powierzchni oraz niepozostawianie w łazience mokrych ręczników, czy suszarki z praniem. Kluczem do sukcesu jest także częste sprzątanie szczególnie narażonych na jej powstawanie miejsc.
Na rynku istnieje wiele preparatów i detergentów reklamowanych jako pomocnych w usuwaniu pleśni. Taki wybór może jednak nie okazać się najlepszy, ponieważ są one mocno chemiczne, a jednocześnie niekoniecznie muszą prezentować wysoką skuteczność działania. Najlepszym domowym sposobem na zwalczenie pleśni jest mikstura jedynie z dwóch składników — grejpfruta i octu. Skórkę należy obrać i zalać dwoma szklankami octu oraz tak przygotowaną miksturę pozostawić na kilka dni. Po tym czasie wystarczy przelać ją do butelki z atomizerem i spryskać problematyczne miejsca. Po kilku minutach należy przetrzeć powierzchnię i w razie potrzeby czynność można powtórzyć. Jednak dzięki grzybobójczym właściwościom grejpfruta, jednorazowy zabieg powinien być wystarczająco skuteczny w walce z pleśnią.