Jak czyścić beton

Porady Data publikacji: 19 maja 2018 / Aktualizacja: 2021-04-01

Jak czyścić beton? Poradnik ten sprawdzi się zarówno podczas czyszczenia betonu w wewnątrz jak i na zewnątrz. Beton tak jak każda inna powierzchnia brudzi się. Gdy mamy betonowe posadzki np. na patio czy w piwnicy lub murki i chcemy je odświeżyć, to po prostu wystarczy je umyć. Dzisiaj podpowiemy Wam jak dokładnie myć beton.

Jak czyścić beton?

Beton to powierzchnia, która ma duża tendencją do brudzenia się. Porowata struktura sprawia, że brud bardzo łatwo się na nim zatrzymuje. Plamy, które na nim powstają są przez to trudne do usunięcia. Dlatego czyszczenie betonu wymaga znajomości kilku sztuczek, które nam to ułatwią. Dzięki temu może wyglądać świetnie nawet po wielu latach użytkowania.

Oczywiście czyszczenie zaczynamy od zwykłego zamiecenia powierzchni. Dzięki temu pozbędziemy się wierzchniej warstwy kurzu, pyłu czy piachu. Dzięki temu nie będzie nam ona przeszkadzała podczas dalszego czyszczenia betonu.

Po wstępnym oczyszczeniu będziemy również dobrze widzieć, w których miejscach beton wymaga czyszczenia. Być może powstały na nim plamy, które teraz trzeba skutecznie usunąć. Jednak w wielu przypadkach cała powierzchnia betonu jest dość brudna, jak wtedy można ją doczyścić?

Przygotuj sobie średniej twardości szczotkę. Może to być szczotka na wiertarkę co ułatwi Ci czyszczenie i znacznie przyśpieszy cały proces. Drugą rzeczą będzie mleczko do czyszczenia. Samo mleczko jest dość gęste dlatego rozrobimy je tym razem w wodzie. Następnie polejemy powierzchnię i poczekamy 10 minut. Po tym czasie przechodzimy do szorowania szczotką i spłukania wodą. Gdy pominiemy jakieś fragmenty ponawiamy na nich czynność.

Pamiętaj, że szczotka nie może być zbyt mocna, a ty również nie dociskaj zbyt mocno. Najlepiej użyć wkrętarki bo ma mniejsze obroty. Dzięki temu nie zarysujemy betonu.

Beton można również czyścić za pomocą myjki ciśnieniowej, chociaż nie pozwoli to na przywrócenie mu zupełnie nowości tak jak szorowanie, ale jest to szybszy sposób ułatwiający okresową konserwację powierzchni betonowych, zwłaszcza na zewnątrz budynku.

Plamy z oleju na betonie

To bardzo częsty problem np. w garażu gdy posadzka jest betonowa, a z naszego auta skapną na nią jakieś oleiste płyny. Świeży olej należy posypać czymś suchym co go wchłonie np. trocinami czy piaskiem. Możemy też przykryć ją ręcznikiem papierowym.

Gdy jednak plama jest stara wykorzystać możemy pewną sztuczkę, a potrzebna będzie nam do niej Coca Cola. Przykrywamy plamę ręcznikiem papierowym i polewamy Colą, a następnie zostawiamy na całą noc. Pozostałość po plamie należy wyszorować choćby wodą z mydłem.

Podobne artykuły