Drabina aluminiowa to uniwersalne narzędzie pracy, którego możemy używać zarówno w domu, jak i poza nim. Bywa, że musimy ją przetransportować samochodem na działkę albo plac budowy. Jak zrobić to w sposób bezpieczny dla nas samych oraz innych użytkowników ruchu drogowego?
Drabina aluminiowa zaliczana jest do najpowszechniej stosowanych narzędzi pracy. Sprawdzi się w domu, ogrodzie, na działce czy na budowie. Jest kilka rodzajów tego typu sprzętu:
– drabiny wolnostojące jedno- lub dwustronne;
– drabiny przystawne (opierane np. o ścianę czy elewację), służące do pracy na większych wysokościach.
Wszystkie one są praktyczne i wygodne w obsłudze, również w transporcie. Dla własnego komfortu i bezpieczeństwa warto oczywiście zainwestować w drabinę wykonaną z solidnego materiału, z odpowiednimi atestami i wyposażoną w elementy zabezpieczające. Szeroki wybór takich produktów oferują:
– drabiny – drabiny-krause.dmn.pl
oraz
– drabiny aluminiowe – alve.pl.
Jednakże, nim użyjemy drabiny do pracy, musimy ją najpierw dostarczyć do miejsca docelowego. Sprawdźmy, jak to bezpieczne i wygodnie zrobić.
Transportując drabinę aluminiową samochodem w nieodpowiedni, niezgodny z prawem sposób, nie tylko narażamy się na wysoki mandat, ale, co gorsza, stwarzamy zagrożenie dla siebie samych i innych uczestników ruchu drogowego. Przepisy Prawa o ruchu drogowym określają zasady transportu drabiny samochodem.
W myśl obowiązujących przepisów może ona wystawać poza obrys pojazdu. Dopuszczalna długość wynosi dwa metry z tyłu oraz pół metra z przodu. Dozwolone jest również umieszczenie drabiny w poprzek – wówczas szerokość zestawu nie może być większa niż dwa i pół metra, nie licząc szerokości pojazdu. Konieczne są odpowiednie oznaczenia. Ładunek wystający z tyłu powinien zostać zapatrzony w czerwoną chorągiewkę o wymiarach minimum 50×50 cm lub w czerwone światło. Ładunek wystający z boku auta oznaczyć należy pomarańczową chorągiewką, a w przypadku niedostatecznej widoczności, również białym światłem odblaskowym. Oczywiście, drabina nie może utrudniać kierowania autem, ograniczać widoczności, zasłaniać świateł ani tablicy rejestracyjnej. Jej masa nie może też przekraczać dopuszczalnego nacisku na oś pojazdu, ani negatywnie wpływać na jego sterowność (biorąc pod uwagę, że drabiny aluminiowe są lekkie, takiego zagrożenia raczej nie ma).
Jeżeli drabina jest składana i stosunkowo niewielka, można ją spokojnie włożyć np. na tylną kanapę lub do bagażnika. Istnieje oczywiście możliwość transportowania drabiny przyczepką samochodową; wówczas stosujemy się do odpowiednich przepisów Prawa o ruchu drogowym.
W razie konieczności umieszczenia drabiny na dachu pojazdu, skorzystać musimy z bagażnika dachowego, standardowo wykorzystywanego do przewozu rowerów lub kufrów. Oferuje on również możliwość wygodnej instalacji pasów transportowych, a także uchwytu do przewozu drabin.
Uchwyt taki, wykonany z metalu albo tworzywa sztucznego, jest najbezpieczniejszym i najwygodniejszym sposobem przewożenia drabiny samochodem. Jest łatwy w instalacji, a umieszczenie na nim drabiny nie sprawia trudności. Na rynku dostępne są też profesjonalne windy do drabin, świetnie sprawdzające się jako uchwyty w przypadku wyższych pojazdów, np. busów.
Jeśli nie dysponujemy uchwytem, nie należy przymocowywać drabiny do bagażnika dachowego taśmami klejącymi ani byle jakimi sznurkami, lecz użyć specjalistycznych taśm do mocowania bagażu. Są one bardzo wytrzymałe, odporne na przetarcia, wyposażone w napinacze i klamry, pozwalające unieruchomić i bezpiecznie przewieźć drabinę.