Rodzaje pościeli – czym kierować się podczas zakupów?

Porady Data publikacji: 04 marca 2022

Odpowiednio dobrany komplet pościeli (pościel + prześcieradło + poszewki) to gwarancja komfortowego oraz zdrowego snu. Aktualnie domownicy mogą się wyposażyć w wiele różnych odmian pościeli. Warto poznać ich charakterystyczne cechy, mocne strony oraz zastanowić się nad tym czym kierować się przy wyborze takich produktów. 

Rodzaje pościeli – jakie można kupić?

Wybierając tekstylia domowe szczególną uwagę zwraca się na to, aby posłużyły użytkownikom przez długie lata. Jeśli chodzi o najpopularniejsze rodzaje pościeli warto wymienić w tym miejscu:

  • pościele bawełniane – cechują się podwyższonym stopniem wytrzymałości oraz przystępną ceną. Materiał ten zapewnia domownikom właściwą cyrkulację powietrza w okresie letnim oraz zabezpieczenie przed chłodem zimą,
  • pościele lniane – materiał o właściwościach antystatycznych oraz antyalergicznych. Idealny wybór dla wszystkich tych osób, które mają wrażliwą skórę i są podatne na uczulenia,
  • pościele jedwabne – niezwykle prestiżowe i gwarantujące maksymalny komfort snu. Ich atutem jest również to, że pięknie się prezentują i nie przyciągają kurzu,
  • pościele wełniane – doskonałe rozwiązanie na okres zimowy, skuteczne zabezpieczenie przed chłodnym powietrzem,
  • pościele z mikrofibry – produkty o właściwościach antybakteryjnych i antyalergicznych, bardzo miękkie i przyjemne w dotyku.

Jak widać pościele można podzielić na wiele różnych typów. Najważniejsze jest to w jakim okresie będzie się po nie sięgało oraz czego się od nich wymaga.

Pościele – na co zwracać uwagę przy wyborze?

Kupując pościel warto zwrócić uwagę m.in. na jej trwałość, przeznaczenie, właściwości termoizolacyjne, cyrkulację powietrza czy też uniwersalność. Niektóre rodzaje są przeznaczone na okres zimowy, a inne sprawdzą się jedynie latem. Duże znaczenie ma też renoma producenta pościeli i prześcieradeł.

Do pościeli w wersji bawełnianej należy dobierać oczywiście prześcieradła bawełniane. Taka kompozycja sprawi, że sen będzie nieprzerwany, a domownicy skutecznie zregenerują swój organizm. Alternatywnym rozwiązaniem są prześcieradła typu jersey lub frotte, ale też wykonane z satyny, flaneli i kory.

Sporym zainteresowaniem na polskim rynku cieszą się poszewki bawełniane, które nie podrażniają skóry i odznaczają się wysokim stopniem miękkości. Poszewki, podobnie jak prześcieradła oraz pościel dobiera się pod kątem rozmiaru, wzoru oraz wariantu kolorystycznego. Całość powinna tworzyć niepowtarzalną kompozycję, tak aby sypialnia przemieniła się w miejsce wypoczynku i błogiego odprężenia. 

Podobne artykuły