Plastry drewna na ścianę

Wnętrza Data publikacji: 09 października 2019 / Aktualizacja: 2024-02-19

Plastry drewna na ścianę to ostatnio duży trend mody wnętrzarskiej. Dzisiaj chcielibyśmy zapoznać Was bardziej z tym tematem. Przedstawić zalety i wady tego rozwiązania. Przybliżyć koszty i podpowiedzieć jak taką dekorację ściany możecie zrobić samodzielnie. Ciekawą dekoracją, na którą decyduje się też wiele osób są dekoracyjne napisy ścienne.

Plastry drewna na ścianie

Kiedyś drewno na ścianie kojarzyło nam się wyłącznie z boazerią. Czasy PRL-u jednak minęły i boazeria przeszła do lamusa. Nie oznacza to jednak, że drewno nie jest już trendy. Wręcz przeciwnie, coraz częściej wraca do łask. Ma ono swój niepowtarzalny urok. Ociepla pomieszczenie i dodaje mu elegancji. Dzisiaj jednak drewno dekoracyjne, które montujemy na ścianie nie przypomina boazerii, którą na pewno znajdziecie jeszcze  w nie jednym bloku. Zazwyczaj jest to tylko dodatkowy akcent, a nie sposób na pokrycie całych ścian w przedsionku czy korytarzu. Dzięki temu nie przytłaczamy wnętrza.

Drewno na ścianie występu w wielu różnych formach, ale jedną, która stała się wyjątkowo popularna są właśnie plastry drewna. Dlaczego akurat ta? Trzeba przyznać, że taka dekoracja wygląda wyjątkowo efektownie. Nawiązuje do natury, nieregularnych kształtów i surowości. Ma to jednak swój urok.

Dekoracja ta stała się na tyle popularna, że na rynku kupimy dzisiaj gotowe panele dekoracyjne z plastrami drewna. Dzięki temu szybko możemy uzyskać taki efekt na naszej ścianie. Panel o wymiarach ok. 80 x 30 cm kosztuje w granicy 40 zł. Nie jest to zabójcza suma, ale ten sam efekt możemy uzyskać samodzielnie. Warto to zrobić zwłaszcza dlatego, że na panelach drewno przyklejone jest do płyty HDF, która ma już określony kolor. Ściana będzie wyglądać ciekawiej, jeśli pomiędzy plastrami drewna będzie prześwitywał jej naturalny kolor. Dzięki temu dekoracja będzie też bardziej unikatowa.

Jak zrobić plastry drewna na ścianie

Plastry drewna będą świetną dekoracją, która ociepli pomieszczenie. Kojarzą nam się one zazwyczaj ze starymi domami, ale doskonale wpasowują się w nowoczesne wnętrza, zwłaszcza w stylu skandynawskim. Każdy kawałek drzewa ma swoją historię, słoje pokazują jak wiele przeżyły i ile widziały. Taki akcent naprawdę potrafi dobrze wpłynąć na to jak czujemy się w urządzonym przez nas wnętrzu.

Zamiast gotowych paneli możemy pokusić się o kupienie samych plastrów drewna, które bez problemu znajdziemy w Internecie. Ceny są bardzo różne i to zależy od tego jaki efekt chcemy uzyskać. Można kupić bardzo ładne plastry z korą przeznaczone do rękodzieła za kilka do kilkunastu złotych za sztukę. Można również kupić gotowe zestawy po kilkadziesiąt sztuk za kilkanaście złotych. Cena oczywiście będzie zależna od rodzaju drewna oraz średnicy i grubości plastrów. Dlatego warto dobrze zapoznać się z ofertą, bo może okazać się, że kupimy naprawdę małe plastry o średnicy 3-4 cm, które w przypadku dużej ściany mogą nie dać pożądanego efektu.

Warto również przeszukać w tym celu portale ogłoszeniowe np. OLX,  gdzie często można je znaleźć taniej. Dla niektórych mogą to być odpady i ich wartość będzie niska. Dla innych znających trendy wnętrzarskie może to być dobrym sposobem na zarobek. Czasami warto udać się do pobliskiego tartaku i podpytać o możliwość wycięcia takich plastrów z resztek. Może okazać się, że wyjdzie nas to naprawdę tanio.

Oczywiście jeśli mamy taką możliwość plastry możemy wyciąć nawet samodzielnie. Gdy plastry mamy już gotowe zrobienie takiej ścianki dekoracyjnej jest bardzo prostą czynnością. Potrzebujemy do tego jedynie mocnego kleju montażowego i wolnych paru godzin. Najwięcej zabawy jest z dopasowywaniem do siebie plastrów tak by wypełnić luki. Warto mieć również choćby ręczną piłkę do drewna, bo niektóre plastry będzie trzeba dociąć do krawędzi ściany.

Gdy mamy już wszystko oczyszczamy ścianę z kurzu. Zaczynamy od jednego rogu ściany i następnie sukcesywnie przesuwamy się dalej zwiększając zasięg tworzonej przez nas kompozycji. Warto mieć plastry w różnych rozmiarach tak by móc wypełnić różne szczeliny, które nam pozostaną.

Impregnacja plastrów drewna na ścianie

Plastry drewna możemy zostawić w formie świeżej na ścianie. Skoro jest to drewno wewnątrz nie będzie ono potrzebować impregnacji, ale zdecydowanie warto powlec go warstwą dekoracyjną np. bezbarwnym lakierem. Dlaczego? Jest to dekoracja, która mimo wszystko będzie przyciągać kurz. Usuwanie go z surowego drzewa i jego zakamarków będzie trudne. Ściereczka będzie nam się haczyć, kurz będzie wnikał w fakturę drewna.

Dlatego nałożenie warstwy lakieru, wosku czy oleju do podłóg pomoże nam później łatwiej utrzymać plastry drewna na ścianie w czystości. Poniżej zamieściliśmy dla Was kilka inspiracji, które mogą pomóc Wam w realizacji tego pomysłu :) Zobaczycie, że wcale nie musicie pokrywać całej ściany, a wystarczy niewielki obszar aby wyglądało to ciekawie.

Jeśli jednak plastry drewna na ścianie nie są tym czego szukasz, ciekawą dekoracją może być również zegar ścienny. Możesz również udekorować ją za pomocą obrazów, zdjęć czy napisów. Wybór jest szeroki i każdy znajdzie coś dla siebie.

Warto również wspomnieć o tym, że efekt taki możemy uzyskać za pomocą fototapety z odpowiednim wzorem. Nie tylko jej montaż będzie łatwiejszy, ale również utrzymanie czystości będzie wymagało od nas mniej pracy.

Podobne artykuły