Najwyższy czas na zegar ścienny

Wnętrza Data publikacji: 22 sierpnia 2020

Czas towarzyszy nam od najmłodszych lat. Na początku jest on dla nas pojęciem abstrakcyjnym, na które nie zwracamy uwagi, potem uczymy się, że ma on kluczowe znaczenie. Dzięki zegarom wiemy kiedy wyjść na pociąg, czy samolot, a także jak nie spóźnić się do pracy. Zegary są składowymi częściami smartfonów, nosimy je także na ręku, wieszamy na ścianach naszych domów, umieszczamy na dworcach, czy też na kościelnych wieżach. Wyznaczają one rytm naszego życia. Świat pozbawiony pojęcia czasu byłby zupełnie innym miejscem, w którym trudniej byłoby się nam odnaleźć. Stąd też zdecydowana większość z nas kupuje zegary różnego typu, by mieć poczucie panowania nad czasem. Zegary ścienne w naszych domach mają do spełnienia ważną codzienną rolę – warto w nie zainwestować. Dobrze dobrany zegar ścienny będzie ładnym elementem wystroju oraz nie pozwoli nam się spóźnić na ważne spotkanie.

1. Jaki zegar na ścianę do kuchni, salonu?
2. Rodzaje zegarów ściennych
3. Zegar na ścianę – analogowy czy cyfrowy?
4. Zegar ścienny – jak dopasować model do wnętrza?

Jaki zegar na ścianę do kuchni, salonu?

Decyzja o tym jaki zegar zawiesimy na naszej ścianie, musi być dobrze przemyślana. Zegar jest elementem wystroju, który będzie się rzucał w oczy, a więc musi być dopasowany do wystroju wnętrza. Powinien być na tyle duży, by każdy domownik bez trudu dostrzegł na nim to co najważniejsze, czyli aktualny czas. Zegary ścienne są bardzo zróżnicowane – możemy więc szukać starych, wręcz zabytkowych modeli, które dostaniemy na targach staroci, czy też w antykwariatach. Możemy zdecydować się na produkty nowoczesne, stylizowane na stare modele. Do pomieszczeń nowoczesnych warto szukać zegarów minimalistycznych. Ładne są także zwykłe zegary na ścianę, klasyczne, bez żadnych udziwnień oraz konstruktywistycznych poszukiwań. Takie przejrzyste zegary ułatwią naukę godzin naszym dzieciom. Ciekawą propozycją, którą warto wziąć pod uwagę mogą być zegary elektronicznie. Najważniejszą sprawą jest to by, zegary do kuchni i zegary do salonu dobrze korelowały z otoczeniem, w którym się znajdą. Meble, kolor ścian, firanki, itp. – to wszystko musi współgrać z wybranymi przez nas czasomierzami. Warto więc dokładnie przejrzeć różne modele zegarów w Internecie tak aby znaleźć te, które będą nam naprawdę odpowiadały.

Rodzaje zegarów ściennych

Zegary ścienne niejedno mają imię. Możemy więc nabyć duże zegary ścienne albo ich małych pobratymców. Mamy do czynienia z zegarami mechanicznymi, w których wskazówki poruszają się dzięki zastosowaniu systemu kół zębatych, a do jego poruszania używa się dobrze nam znanego wahadła lub balansu. Innym typem zegarów, którym warto się zainteresować są zegary kwarcowe. W tego typu urządzeniach czas „wskazuje” kryształ kwarcu, podlegający drganiom, powstającym w wyniku przepływania przez ów minerał, prądu. Jeszcze innym typem czasomierza są zegary cyfrowe, zwane elektronicznymi. Pokazują one czas na ekranie LCD, wcześniej zliczając impulsy z generatora wzorcowego, które są emitowane w określonej częstotliwości. Jak więc widać wybór określonego typu urządzenia, może zająć nam dłuższą chwilę

Zegar na ścianę – analogowy czy cyfrowy?

Wyżej omówiony podział czasomierzy możemy jeszcze uprościć, mówiąc że mamy do czynienia z zegarami analogowymi oraz cyfrowymi. Analogi to zwykłe zegary, bez funkcji dodatkowych, zegary cyfrowe posiadają różnego rodzaju udogodnienia, z których możemy korzystać na co dzień. Zegary sterowane cyfrowo zarówno analogowe jak i cyfrowe, w skrócie określane mianem DCF, są o wiele bardziej dokładne od tych, nastawianych ręcznie. Dużą ich zaletą jest także fakt, że w takich modelach zmiana czasu na letni lub zimowy odbędzie się automatycznie, bez naszej ingerencji. Dzięki temu nasz domowy pomiar czasu będzie naprawdę bardzo dokładny. To, na jaki zegar ścienny ostatecznie się zdecydujemy, będzie zależało od naszych potrzeb, a także preferencji.

Zegar ścienny – jak dopasować model do wnętrza?

Dopasowanie konkretnego modelu zegara do wnętrza nie powinno być szczególnie trudną czynnością. Ilość opcji dostępnych w sklepach sieciowych oraz w sklepach stacjonarnych jest naprawdę duża. Dobrze dobrany czasomierz powinien współgrać z całym otoczeniem, w którym się znajdzie. Duże zegary mogą się pojawić w większych pomieszczeniach. W niewielkich kuchniach lepiej skorzystać z rozwiązań delikatnych, mniejszych. Należy także wziąć pod uwagę fakt, czy dany salon to rustykalny pokój w domu na wsi, czy też loftowa przestrzeń w nowym apartamentowcu. Najlepiej by było dobierać zegar w momencie zmiany wyposażenia całego mieszkania. Wówczas może być on bardzo konkretnym akcentem w danym miejscu. Należy także pamiętać, że ceny zegarów, zarówno analogowych jak i cyfrowych, mogą być bardzo zróżnicowane. Musimy więc je dopasować do naszych możliwości. Możemy więc kupić zegar za kilkadziesiąt złotych, ale bez trudu znajdziemy też modele warte więcej niż tysiąc złotych. Najważniejsze, by nasz wybór był zadowalający dla nas, a zegar który kupimy, wskazywał zawsze dobrą godzinę.

Podobne artykuły