Modne efekty na ścianie – tynk czy farba dekoracyjna?

Dekoracje Data publikacji: 19 lutego 2024
Modne efekty na ścianie - tynk czy farba dekoracyjna?

Znudziły Ci się gładkie ściany? Marzysz o oryginalnej i ciekawej aranżacji ścian, zgodnie z najnowszymi trendami wnętrzarskimi? Może tynk dekoracyjny lub farba ozdobna spełnią Twoje oczekiwania, umożliwiając Ci stworzenie wyjątkowych i niepowtarzalnych efektów?

Zastosowania tynków dekoracyjnych

Tynki ozdobne szturmem zdobywają świat ze względu na ich nieograniczone możliwości zastosowania.  Można je układać na betonie, cegłach, płytach gipsowych i tynkach wapiennych. Z ich pomocą można uzyskać niepowtarzalny efekt trójwymiarowości, zależny od tego, jakiego narzędzia do nakładania użyjemy. Pozwalają wprowadzić do wnętrza naturalność, odwzorowując beton (tynk beton), marmur, trawertyn, skały czy też stiuk wenecki. Doskonale nadają się zarówno do wyrafinowanych wnętrz, jak i tych casualowych. W salonie, pokoju nastolatka czy też w kuchni równie wspaniale będą się prezentować.

Ich wielkim atutem jest łatwość aplikacji. Ponadto są wyjątkowo trwałe, łatwe do utrzymania w czystości i odporne na ścieranie.

Zastosowania farb dekoracyjnych

Jeśli Twoje wnętrze wymaga jedynie subtelnego odświeżenia, z pomocą przychodzą farby dekoracyjne do wnętrz. Jeśli marzysz jednak o powierzchni trójwymiarowej, zastosuj farbę strukturalną. Pozwoli ona Ci uzyskać przykuwający wzrok efekt, zależny od własnych upodobań. Możesz uzyskać m.in. efekt tzw. baranka (chropowatość o dużych oczkach), pustynnego piasku (chropowatość o drobnych oczkach) lub pergaminu (powierzchnia z widocznymi wgłębieniami). Farbami można dekorować całe ściany lub tylko detale, tworząc wyjątkowo subtelny efekt.

Sposób nakładania tynku a farby strukturalnej

Zarówno tynki strukturalne, jak i farby różnią się sposobem aplikacji. Przed nałożeniem tynku konieczne jest staranne oczyszczenie ściany i zagruntowanie powierzchni. Po jej wyschnięciu należy wymieszać tynk zgodnie z instrukcją podaną na opakowaniu, a następnie przystąpić do nakładania, używając wałków, grzebieni bądź gąbek – w zależności od oczekiwanego efektu. Wielką zaletą tynku strukturalnego jest możliwość nałożenia jego na nierównościach.

Przed nałożeniem farby strukturalnej również zaleca się gruntowanie powierzchni lub zastosowanie emulsji lateksowej bądź akrylowej. Farbę nakłada się na mokro, a kolejne jej pasy powinny nachodzić na już wysychające. Na samym końcu ścianę można pokryć lakierem ochronnym lub dekoracyjnym, np. o wykończeniu perłowym, metalicznym lub brokatowym. Farby strukturalne sprawdzają się na powierzchniach gładkich lub z niewielkimi nierównościami.

Co jest lepszym wyborem – tynk strukturalny czy farba ozdobna?

Przed uzyskaniem odpowiedzi na to pytanie należy się przyjrzeć, w jakim stanie są ściany oraz zastanowić się, jakiego efektu oczekujemy i jaki budżet możemy na to przeznaczyć. Jeśli jednak wciąż się zastanawiasz, warto porozmawiać ze specjalistami w sklepie Luxmal.

Podobne artykuły