Plamy ze śniegu i soli na podłodze — jak je usunąć?

Porady Data publikacji: 16 stycznia 2024 / Aktualizacja: 2024-02-29

Zima to okres, w którym utrzymanie porządku w naszych domach staje się trudniejsze. Domownicy wchodzą do środka w mokrych od śniegu butach, na których znajduje się również sól drogowa, którą posypywane są ulice i chodniki. Usunięcie takich plam jest trudniejsze, ale w tym artykule podpowiemy Wam, jak sobie z tym poradzić.

Podłoga w przedpokoju w czasie zimy wymaga więcej troski, jeśli zależy nam na tym, aby była czysta. Zamiast męczyć się ze sprzątaniem, możemy zapobiegać jej brudzeniu się.

Zacznijmy od tego, że przed wejściem do domu, buty należy dobrze otrzepać ze śniegu i wytrzeć podeszwy. Przed drzwiami nieoceniona będzie więc wycieraczka, najlepiej wykonana z gumy lub innego sztucznego tworzywa. Dzięki temu łatwo będziemy mogli ją wyczyścić, wylać z niej nadmiar wody i opłukać.

Koło drzwi wejściowych warto również umieścić małą szczotkę, może to być szczotka od zmiotki do sprzątania. Za jej pomocą możemy przed wejściem do środka oczyścić nasze buty ze śniegu, którego nie możemy zetrzeć na wycieraczce.

Po wejściu do środka powinniśmy stanąć na drugiej wycieraczce, na której możemy zdjąć buty, a następnie postawić je na specjalnej macie z podwyższonymi brzegami. Dzięki temu sól nie będzie tworzyła na podłodze trudnych do usunięcia plam, a resztki topniejącego śniegu pozostaną na macie.

Jak wyczyścić plamy pośniegowe na podłodze?

Co zrobić w sytuacji, gdy podłoga jest już brudna i zwykłe płyny do mycia oraz mop nie dają sobie rady? Winna jest tutaj sól drogowa, potrzebujemy więc czegoś mocniejszego. Na szczęście środek do czyszczenia tego typu zabrudzeń możemy zrobić samodzielnie i małym nakładem finansowym.

Wystarczy, że do litra ciepłej wody dodamy opakowanie kwasku cytrynowego i odrobinę tradycyjnego płynu do mycia podłóg. Za pomocą takiej mieszanki i szmatki możemy usunąć plamy powstałe po soli drogowej, a następnie umyć podłogę jeszcze raz tak jak zwykle.

Pamiętajcie jednak, że zamiast męczyć się z solą drogową i pośniegowym błotem, lepiej jest zadbać o czystość podczas wchodzenia do domu z zewnątrz. Wycieraczki maty mogą nam w tym skutecznie pomóc, dzięki czemu utrzymanie porządku w przedpokoju nie będzie problemem.

Podobne artykuły