Rodzaje akwariów – które sprawdzi się u ciebie?

Kategoria: Zwierzęta
Tagi: brak tagów
Data publikacji: 2021-02-26

Akwarium domowe to dobry pomysł, gdy chcemy ciekawie udekorować naszą przestrzeń i jesteśmy miłośnikami podwodnego życia. Na rynku znajdziemy mnóstwo różnych rodzajów zbiorników, począwszy od całej gamy kształtów, na przeróżnych rozmiarach kończąc. To ułatwia nam zadanie, gdyż jesteśmy w stanie wybrać i zakupić dokładnie taki zbiornik, który będzie najbardziej odpowiedni dla nas. W tym artykule przedstawimy kilka podstawowych rodzajów akwariów, na które możemy się zdecydować.

Akwarium prostokątne, trójkątne, kule

Najczęściej spotykane są oczywiście akwaria prostokątne, nieco rzadziej prostokątne z wypukłą przednią szybą. Prostokątny kształt zbiornika jest niezwykle praktyczny – oferuje najwięcej przestrzeni do wykorzystania na scenę akwarium, jest łatwy w czyszczeniu i co najważniejsze, zapewnia zwierzętom komfortowe warunki do życia. Prostokątny kształt akwarium umożliwia bowiem pływanie horyzontalne rybom, co jest ich preferowanym sposobem poruszania się (pływanie takie może być utrudnione na przykład w wysokich akwariach, których najdłuższe ścianki są w orientacji pionowej). Dużą zaletą akwariów prostokątnych jest również fakt, że mogą one dochodzić litrażem do dużych wartości, co jest rzadziej spotykane przy innych kształtach zbiorników. Zatem jeśli chcemy posiadać dużą obsadę lub marzymy o większym zbiorniku, który będzie główną ozdobą naszego pomieszczenia, warto zdecydować się na dobrej jakości akwarium prostokątne. By dodać walorów estetycznych możemy także wybrać akwarium z wypukłą przednią szybą.

Innym wariantem dostępnym na rynku są akwaria trójkątne. Powstały głównie z myślą o tych, którzy chcą zaoszczędzić na przestrzeni – sprawdzą się one w kątach pomieszczeń. To stosunkowo mniej popularny wybór, jeśli chodzi o zbiorniki do domu, jednak przez to jest ciekawym wyzwaniem dla tych, którzy chcą stworzyć swoją własną scenę akwarium. Zbiorniki trójkątne nie będą odpowiednie dla dużej obsady, jednak pięknie będą się prezentować na przykład, jako akwaria holenderskie (czyli roślinne).

Akwaria typu kule to zbiorniki, których nigdy nie powinniśmy kupować. Przeznaczone do trzymania jednej lub maks dwóch ryb są nieprzystosowane do hodowli zwierząt w bezpiecznych i komfortowych dla nich warunkach. Po pierwsze, w takich akwariach nie możemy zainstalować potrzebnych systemów filtracji i napowietrzania wody. Brak w nich roślinności, a pływanie w tak ciasnej i zaokrąglonej przestrzeni powoduje dezorientację u ryb i liczne choroby, przez co znacznie zwiększa się ich śmiertelność.

Zestaw akwariowy nano ze szkła OPTI-WHITE z oświetleniem

Nano akwaria

Ciekawymi są również Nano akwaria, czyli akwaria o małym litrażu, dochodzącym do 50 litrów. Takie małe zbiorniki mogą pełnić kilka funkcji, w tym być akwariami dla młodego narybku lub krewetek. Te mniejsze akwaria warto wyróżnić, gdyż stanowią ciekawą alternatywę dla dużych zbiorników, których utrzymanie może być czasochłonne i bardziej kosztowne. Choć mniejsze zbiorniki wymagają częstszego czyszczenia, będą odpowiednie dla osób, które nie dysponują zapasem wolnej przestrzeni lub nie chcą być odpowiedzialni za pełnowymiarowe akwarium.

Podobne artykuły