Pies macha ogonem, gdy jest szczęśliwy? To często powtarzany mit!

Zwierzęta Data publikacji: 31 marca 2022

Z pewnością słyszeliście, że merdanie ogonem u psa jest sygnałem, że się cieszy. Niestety to często powtarzane stwierdzenie, które nie do końca jest prawidłowe. Oczywiście, machanie ogonem może być związane z zadowoleniem psa. Jednak nie zawsze.

Dlaczego pies macha ogonem?

Gdy widzimy psa, który macha swoim ogonem wiemy, że chce nam coś przekazać. To jeden ze sposobów komunikacji. Odbieramy to, jako oznakę zadowolenia. Nie zawsze jednak, właśnie to chce nam przekazać nasz pupil.

Warto zwrócić uwagę, na to jak wygląda ogon, gdy pies nim macha. Gdy pies macha nim swobodnie, jest podekscytowany (kręci całym zadem), to wtedy faktycznie pokazuje nam, że jest zadowolony. Zazwyczaj zauważymy to podczas zabawy, czy po powrocie z dłuższej nieobecności w domu.

Gdy jednak pies merda ogonem po ziemi, chowa go między nogi, to może oznaczać, że merdanie spowodowane jest strachem lub niepewnością. Zauważyć możemy to, gdy pies coś przeskrobie i nas zobaczy, albo spotyka większego od siebie psa.

Merdanie ogonem może być również objawem złości. Pies wtedy będzie cały spięty. Ogon będzie machał powoli. Najczęściej też ogon będzie uniesiony wysoko. Im bardziej uległe jest zwierzę, tym niżej opuszcza ogon. Może więc być to dla nas sygnałem, że lepiej się do psa nie zbliżać.

Dlatego warto mieć na uwadze, że machanie ogonem może wyrażać wiele emocji. Warto nauczyć się je odczytywać, aby niepotrzebnie nie stresować psa lub nie narażać siebie na atak zwierzęcia. Pies może nim machać, gdy będzie szczęśliwy, ale też w strachu lub złości.

Podobne artykuły