Czym są wilki i czemu trzeba je obrywać uprawiając pomidory

Ogród Data publikacji: 07 czerwca 2024

Pomidory do prawidłowego rozwoju potrzebują odpowiednich warunków, pielęgnacji, a ponadto należy pamiętać o obrywaniu tzw. wilków. Czym są? Jaki wpływ mają na krzak pomidora? Sprawdź.

Czym są „wilki” przy pomidorach?

„Wilki” to pędy wyrastające z rozgałęzień pomiędzy łodygą główną a liśćmi. Mają negatywny wpływ na roślinę, ponieważ osłabiają jej plenność. Istotne jest ich regularne usuwanie, aby cieszyć się z urodzajnych zbiorów.

Przyjrzyjcie się zdjęciu poniżej. Bardzo dobrze widać na nim wilka. A jeśli nie możecie się go dopatrzyć, to czytajcie dalej. Wskażemy Wam dokładną jego lokalizację i jak go rozpoznać.

Jak pozbyć się „wilków” z krzaków pomidorów?

W początkowej fazie wzrostu „wilki” są małe i łatwo można je usunąć. Niestety, jeżeli zapomnimy o regularnym usuwaniu, mogą rozrosnąć się do naprawdę bardzo dużych rozmiarów. Pojawić mogą się problemy w ich prawidłowej identyfikacji (odróżnienie od pędów pomidora) i usunięciu. Cały zabieg należy przeprowadzać delikatnie, aby nie uszkodzić rośliny.

Najlepszym sposobem usuwania „wilków” jest ich delikatne wyłamywanie palcami. Decydując się na obcinanie narzędziami ogrodowymi, możesz narazić roślinę na niepotrzebną infekcję lub doprowadzić do jej gnicia. Przystrzyżony fragment może się również trudniej goić, a to kolejny problem.

Istotne jest, aby pozbywać się „wilków” od razu, gdy tylko pojawią się na krzaku. Im są mniejsze, tym łatwiej można je usunąć, a ponadto nie obciążają jeszcze w aż tak dużym stopniu rośliny. Nie należy dopuszczać do sytuacji, w której szkodliwe pędy będą rozrastały się do niebotycznych rozmiarów.

Zasady prawidłowego obrywania „wilków”

Pielęgnację krzaków pomidora należy rozpocząć od oberwania liści z dodatkowych pędów, które pojawiają się w gronach kwiatowych. Łatwo je rozpoznamy, ponieważ w tym miejscu powinny występować wyłącznie kwiaty. „Wilki” obrywać należy jak najbliżej nasady. Zwykle nie ma większych problemów z ich wyłamaniem. Nigdy jednak nie należy robić tego na siłę, ponieważ może dojść do uszkodzenia całej rośliny.

Ostatnim etapem prac jest okręcenie pomidora na sznurku, aby mógł piąć się w górę, a jego łodyga ulegnie wzmocnieniu.

Dlaczego regularnie należy pozbywać się „wilków”?

„Wilki” mają bardzo szkodliwy wpływ na pomidory. Są pewnego rodzaju pasożytami, które zabierają roślinie energię. Jest im ona przekazywana, a tym samym krzak nie może skupić się na produkcji uwielbianego warzywa. Po pewnym czasie roślina również dziczeje, a wydawane plony są mniejsze i mniej smaczne.

Obrywanie „wilków” jest bardzo proste, a przede wszystkim warto pamiętać o regularnym doglądaniu pomidorów, w celu niedopuszczenia do rozrostu dodatkowych, szkodliwych pędów.

Podobne artykuły