Te rośliny w Twoim ogrodzie mogą być toksyczne

Ogród Data publikacji: 29 maja 2024

Oleander to bardzo popularna ogrodowa roślina. Okazuje się jednak, że jest niezwykle toksyczna, bo nawet gdy spożyjemy jej niewielką ilość, może prowadzić do śmierci. Ponadto kontakt ze skórą tej rośliny może wywołać silne reakcje alergiczne i poważne podrażnienia — pisze Onet.

Nie jest to jednak jedyna roślina, która mimo swojej urody, kryje w sobie śmiertelne zagrożenie. Naparstnice, tojady, psianka słodkogórz, wawrzynek wilczełyko, barwinki, lilie i konwalie to kolejne przykłady roślin, które mogą być niebezpieczne dla ludzi i zwierząt.

Konwalie, popularnie wykorzystywane przy tworzeniu wianków i stroików komunijnych, mogą stanowić zagrożenie dla dzieci. Z kolei pyłki lilii mogą być niebezpieczne dla zwierząt.

Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna we Wrocławiu podkreśla, że podczas wycieczek do lasu, na łąkę czy w góry, dzieci powinny być odpowiednio poinstruowane, aby nie spożywać jagód, które mogą okazać się owocami trujących roślin, takich jak pokrzyk wilcza jagoda czy wawrzynek wilczełyko. Zatrucie ich owocami może prowadzić do silnego zatrucia, halucynacji, problemów z tętnem, a nawet paraliżu i śmierci.
Pamiętajmy, że uprawiając rośliny ozdobne w swoim ogrodzie, narażamy na potencjalne zagrożenie nie tylko siebie, ale też naszych najbliższych i zwierząt. Dlatego tak ważne jest, aby zwracać uwagę na to, jakie rośliny sadzimy w naszych ogrodach.

Podobne artykuły