Piękne gonty drewniane – Fakty o których musisz przeczytać

Lifestyle Data publikacji: 06 września 2017

Gonty drewniane, podobnie jak strzecha, znów zaczynają wracać do łask. Coraz więcej klientów budujących nowe lub remontujących już istniejące domy, decyduje się na pokrycie dachu gontem, i to niezależnie od architektury budynku – doskonale prezentują się z nim zarówno domy stylizowane na wiejskie siedliska, dworki, jak i te nowoczesne. Ale gont drewniany to nie tylko piękny element krajobrazu, ale także szereg praktycznych zalet.

Czym jest gont drewniany?

Mianem gontu drewnianego określamy prostokątne deszczułki o różnych wymiarach, które wahają się w granicach podanych poniżej:

  • długość 30 – 45 cm.,
  • szerokość 6 – 10 cm.,
  • grubość 0,4 – 1 cm.

Produkuje się je z różnego rodzaju drewna: świerka, modrzewia, dębu, cedru czerwonego lub osiki. Wszystkie one odznaczają się wysoką twardością i wytrzymałością, dzięki czemu idealnie nadają się jako materiał pokryciowy dachu. Różnią się natomiast między sobą kolorem i sposobem ułożenia włókien – wybierając więc konkretny rodzaj drewna na gont możemy uzyskać pożądany efekt aranżacyjny, podkreślić ciekawą fasadę domu czy wreszcie wkomponować w otaczające go elementy naturalnego krajobrazu.

Jak powstaje?

Opracowano dwie techniki, dzięki którym powstają gonty drewniane: pierwsza z nich polega na wycięciu deszczułek odpowiedniej wielkości z kawałka drewna. Drugi natomiast, znacznie bardziej skomplikowany i pracochłonny, opiera się na technice łupania: formowane zgodnie z naturalnym przebiegiem drewnianych włókien deszczułki mają chropowatą powierzchnię, ale też znacznie lepsze cechy użytkowe – mniej nasiąkają wodą i są znacznie trwalsze. I oczywiście, droższe.


Ile to kosztuje?

Wielu klientów marzy, by dach ich domu pokrywał gont drewniany. Cena takiej instalacji jednak nie należy do niskich i znacznie przewyższa ceny np. blachodachówki. O ile za położenie 1 metra kwadratowego zapłacimy około 45 – 55 złotych (cena z robocizną, zależy od regionu kraju), o tyle pokrycie tej samej powierzchni najtańszym gontem osikowym kosztuje już około 100 złotych. Łatwo więc obliczyć ile będą na całej powierzchni dachu kosztowały gonty drewniane – cena może przyprawić o lekki zawrót głowy.

Zobacz przykładowy cennik gontów drewnianych producenta Rob-Gont.


Na jakie dachy?

Gonty drewniane doskonale sprawdzają się na wszystkich dachach o nachyleniu nie mniejszym niż 14 – 18°. Mniejszy kąt nachylenia dachu uniemożliwia odpowiednie spływanie z niego wody i może prowadzić do szybkiego zawilgocenia pokrycia – jedynym ratunkiem może wówczas okazać się zapewnienie bardzo dobrej wentylacji i impregnacja drewna.

Piękny dach drewniany przyciąga wzrok i zachwyca. To, co kiedyś było jedynym znanym rozwiązaniem, obecnie staje się znów modne i pożądane. Warto jednak pamiętać, że jakość nie zawsze jest równa cenie, dlatego do realizacji takiego zlecenia wybierajmy firmy zaufane i profesjonalne takie jak np. Rob-Gont. Klikając tutaj zobaczysz jak pracują specjaliści i przekonasz się, że z takich usług warto skorzystać.

Podobne artykuły