Pięć skutecznych sposobów na bóle stawów

Zdrowie Data publikacji: 19 stycznia 2018

Bóle stawów mogą skutecznie uniemożliwić nam normalne funkcjonowanie – unikamy wtedy aktywności fizycznej, problemem staje się nawet przygotowanie posiłku czy zrobienie zakupów. Ból może dotyczyć wszystkich stawów – palców dłoni i stóp, kolan, łokci, barków czy bioder. Nawet sen nie przynosi ukojenia. Jeśli więc cierpisz na te dolegliwości, wypróbuj sposoby opisane w poniższym artykule, a odczujesz szybką ulgę.

Jak radzić sobie z bólem stawów

  1. Ziołolecznictwo

Matka Natura ofiarowała nam naturalne lekarstwa na wszystkie nękające nas choroby. Stosowanie ziół w postaci naparów, kąpieli lub maści pomoże Ci także zwalczyć dolegliwości bólowe związane ze stawami. Są one nie tylko skuteczne, ale także bezpieczne w stosowaniu. Oto lista ziół, które pomogą Ci odzyskać sprawność i cieszyć się życiem bez bólu:

  • kolcorośl – ma działanie diuretyczne, a więc pozwala organizmowi pozbyć się nadmiaru wody i oczyszcza w ten sposób stawy. Poprawia ich ruchomość i ma działanie przeciwbólowe;
  • zielona herbata – bogate źródło przeciwutleniaczy i flawonoidów, które wykazują niezwykłą zdolność do zwalczania stanów zapalnych;
  • skrzyp polny – jest diuretykiem, dostarcza organizmowi krzemu, który jest istotnym składnikiem kolagenu występującego w chrząstce i mazi stawowej;
  • kurkuma – poza tym, że ma właściwości przeciwnowotworowe, bardzo skutecznie zwalcza stany zapalne. Jest więc szczególnie przydatna w leczeniu bóli pochodzenia reumatycznego oraz spowodowanych artretyzmem.

Zioła to doskonały sposób zarówno dla ludzi młodych i aktywnych fizycznie, jak i dla seniorów – nie tylko łagodzą bóle, ale także pomagają w odbudowaniu struktury stawów. Nie stanowią więc tylko sposobu na zaleczenie problemu, ale rozwiązują go.

  1. Codzienna dawka ruchu

Nie mniej istotna niż leki czy zioła jest aktywność fizyczna, zwłaszcza dla osób w podeszłym wieku. Przede wszystkim wzmacnia mięśnie, które podtrzymują stawy, nie dopuszczając do ich przeciążenia. Ciągle pracujące stawy są elastyczniejsze, bardziej rozciągnięte i zachowują swoją sprawność.

Idealną aktywnością dla seniorów jest pływanie – woda odciąża stawy, jednocześnie zmuszając je do wytężonego wysiłku. Poza tym poprawia ogólną kondycję organizmu, zwiększa wydolność oddechową, koi bóle różnego pochodzenia, odpręża i poprawia krążenie krwi. Polecamy więc szczególnie ten rodzaj aktywności.

  1. Dieta

Stosowanie zróżnicowanej, zbilansowanej diety nie jest wprawdzie lekiem na bóle i schorzenia stawów, ale może w znacznym stopniu przyczynić się do zwiększenia sprawności struktur narządu ruchu.

Pierwszym aspektem, o którym warto wspomnieć w kontekście diety, jest dbanie o prawidłową wagę. Nic tak nie niszczy stawów jak nadwaga – zmuszone do dźwigania zbyt dużego ciężaru, w końcu odmówią posłuszeństwa, bólem manifestując przepracowanie.

Kolejna sprawa to składniki odżywcze zawarte w pokarmach. Witaminy, mikro – i makroelementy konieczne są nam do prawidłowego przeprowadzania przemian metabolicznych i regulowania funkcji poszczególnych układów naszych organizmów. Niedobór tych składników skutkuje, w kontekście tego artykułu, ubytkiem mazi i chrząstki stawowej lub odkładaniem się w stawach np. kryształków kwasu moczowego (w przebiegu dny moczanowej).

  1. Suplementy diety

Zapewne dla nikogo nie będzie zaskoczeniem fakt, że najlepsze suplementy na stawy i więzadła to produkty przeznaczone dla sportowców. W ich przypadku ból stawów lub słabe więzadła oznaczałyby konieczność poddania się długotrwałej rekonwalescencji lub nawet zakończenia kariery sportowej. Suplementy diety przeznaczone dla sportowców to produkty o składzie opracowanym przez najlepszych fachowców w tej dziedzinie: dietetyków, trenerów i terapeutów oraz samych sportowców. Można więc mieć pewność co do ich wysokiej skuteczności oraz bezpieczeństwa stosowania.

W skład preparatów na stawy dla sportowców wchodzą kompleksy witamin, makro – i mikroelementów, glukozamina, białko kolagenowe, kwas hialuronowy i l – prolina. A oto jakie mają działanie:

  • wzmacniają wszystkie elementy układu ruchu – kości, więzadła i stawy,
  • zapewniają skuteczną ochronę przed urazami,
  • wspomagają funkcjonowanie stawów poprzez odbudowanie ich struktur – uzupełniają ilość i chrząstkę stawową,
  • przyspieszają rekonwalescencję po kontuzjach,
  • eliminują wolne rodniki,
  • mają związki o działaniu przeciwzapalnym, przeciwobrzękowym i przeciwbólowym.

Suplementy na stawy kolanowe, i nie tylko, warto więc stosować zawsze, kiedy czujesz rano sztywność lub ból stawów, słyszysz i czujesz w nich trzeszczenie albo odczuwasz ograniczoną ruchomość stawów. To także skuteczna i bezpieczna terapia dla osób w trakcie rekonwalescencji i osób starszych.

  1. Terapia zimnem lub ciepłem

Warto skorzystać także z kojących właściwości kąpieli. Choć nie stanowią one stricte formy leczenia, to mogą przynieść ulgę bolącym stawom. Stosuj zimne lub ciepłe kąpiele, w zależności od tego, które przynoszą lepsze efekty w Twoim przypadku. Zimne – złagodzą obrzęk i zaczerwienienie oraz zatrzymają stan zapalny, natomiast ciepłe – rozluźnią obolałe miejsca.

Ból stawów nie musi odbierać Ci radości życia. Zadbaj o siebie, stosując suplementy na stawy i więzadła, rozsądną dietę i żyjąc aktywnie, a zapomnisz o swoich dolegliwościach i podniesiesz jakość funkcjonowania Twojego układu ruchu.

Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

Podobne artykuły