Pianka PE – 5 kwestii, które należy uwzględnić przy wyborze jej typu

Bez kategorii Lifestyle Data publikacji: 04 lutego 2020 / Aktualizacja: 2022-03-28

Pianka PE jest jednym z najpowszechniej wykorzystywanych tworzyw spienionych. Sięga się po nią w rozmaitych gałęziach przemysłu – począwszy od tych związanych z wytwarzaniem przedmiotów użytku codziennego, aż po bardzo specjalistyczne wyroby. Powodem, dla którego tak się dzieje, jest szeroka gama, w jakiej są dostępne pianki PE. Pojawia się więc pytanie: jak wybrać jej odpowiedni rodzaj. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę.

Pianka polietylenowa sieciowana czy niesieciowana?

Podstawowym pytaniem, na które trzeba sobie odpowiedzieć jest to, czy potrzebna jest sieciowana czy niesieciowana pianka polietylenowa. Te dwa typy pianki PE są produkowane z wykorzystaniem odmiennych technologii, co – jak wyjaśnia ekspert firmy Polting Foam, która specjalizuje się w jej przetwarzaniu – ma kluczowy wpływ na właściwości docelowe.

I tak:

  • pianka sieciowana, XLPE lub w skrócie XDPE ( cross linked PE ), jest znacznie wytrzymalsza na uszkodzenia mechaniczne, w tym zgniatanie, rozrywanie oraz rozrywanie. Można ją też ponownie termoformować.
  • pianka niesieciowana, NXLPE lub NXPE ( non- cross linked PE ), jest mniej odporna na powyższe uszkodzenia, ale jest dostępna w korzystniejszej cenie.

Dobierając odpowiedni typ, warto więc zastanowić się, gdzie i w jaki sposób będzie używany ten materiał. Przykładowo, w branży opakowań „wada” pianki niesieciowanej, a więc niższa wytrzymałość mechaniczna, staje się zaletą – powstała z niej osłona stanowi swoistą „strefę zgniotu” dla chronionego produktu, pochłaniając energię uderzenia. Więcej informacji o piankach PE można znaleźć na stronie http://foam.polting.com.pl/materialy/pianka-pe/.

Sieciowanie fizyczne czy chemiczne?

Jeśli potrzebna jest pianka PE sieciowana, na klienta czeka kolejna decyzja: wybrać wersję sieciowaną fizycznie czy chemicznie? Różnice są również dobrze dostrzegalne, ponieważ:

  • pianka sieciowana chemicznie ma bardziej szorstką i grubą skórę, co przekłada się na maksymalną odporność na uszkodzenia mechaniczne,
  • pianka sieciowana fizycznie ma gładszą skórę, ponieważ ma drobniejsze komórki. Lepiej sprawdza się więc tam, gdzie stosowana jest aplikacja klejowa.

Dodatkowe właściwości

W procesie przetwarzania pianki PE materiałowi można nadać określone właściwości – adekwatne do założeń projektowych. Można zamówić m.in. wersje trudnopalną, antystatyczną czy prądoprzewodzącą. Konkretne cechy docelowego projektu można ustalić na etapie składania zamówienia, korzystając z konsultacji z ekspertami w zakresie przetwórstwa.

Nawój, bloki czy płyty?

Zarówno pianka polietylenowa sieciowana, jak i niesieciowana może przyjąć rozmaite postaci. Wybór odpowiedniej ułatwia wykonanie realizowanych przy jej pomocy zadań produkcyjnych. Najpopularniejsze dostępne formy dystrybucji pianek PE to:

  • nawoje, czyli rolki, na które nawinięta jest pianka. Może być w tej postaci wykorzystana np. do tworzenia otulin izolacyjnych różnego typu,
  • bloki,
  • płyty.

O to, jaka postać materiału będzie najlepsza do planowanej dalszej obróbki czy zastosowania, warto również zapytać specjalistę.

Gramatura

Pianka PE jest produkowana w gramaturach od 15 do aż 500 kg na m3, co przekłada się na masę powstałych elementów, a także ich własności fizyczne – np. elastyczność czy termoizolacyjność.

Jak pokazuje powyższa lista, duża jest liczba elementów, które mają znaczenie dla ostatecznych własności wyróżniających poszczególne pianki PE. Dlatego inwestor – zwłaszcza, gdy zamawia elementy z tego materiału z myślą o rozpoczęciu nowego projektu – powinien podjąć współpracę z doświadczonym przetwórcą. Umożliwi to precyzyjne dopasowanie specyfikacji spienionego polietylenu tak, aby osiągnąć założony cel.

Podobne artykuły