Parę Pomysłów by Zmywarka Żyła Dłużej

Kuchnia Data publikacji: 28 kwietnia 2021 / Aktualizacja: 2024-02-21

Zmywarka do naczyń należy do tych sprzętów, które z biegiem lat coraz częściej kupujemy. Mało kto naprawdę lubi stać kilka minut nad zlewem z gąbką i detergentem i wciąż myc zabrudzone przez rodzinę naczynia. Z pewnością zmywarka pozwala nam- leniuchom – w codziennym życiu, ale trzeba też pamiętać aby zadbać o dodatkowe środki używane w zmywarkach.

Po co mi zmywarka?

Cechą ludzką pozostaje dążenie do tego, aby zrobić jak najwięcej przy jak najmniejszym zaangażowaniu. Dlatego producenci żywności czy sprzętów agd proponują nam tak wiele produktów, które mają nam ułatwić życie. Jednym z nich jest właśnie zmywarka. Posiadanie jej w domu wiąże się z wieloma zaletami, z których najistotniejszym jest oszczędność naszego czasu. Dzięki zmywarce możemy poświecić go na swoje pasje, na czas dla rodziny lub inne czynności. Ale zmywarka daje nam także korzyści finansowe, pozwalając zaoszczędzić pieniądze, obniżając rachunki za prąd czy wodę. Jakość samego mycia naczyń również jest lepsza, za co głównie odpowiadają dodatkowe środki używane w zmywarkach. Dzięki korzystaniu z niej, mamy również ograniczony kontakt z bakteriami, a także detergentami, które bardzo często wysuszają skórę. Na koniec, utrzymujemy porządek w kuchni. Możemy zapomnieć o stosach brudnych talerzy zalegających w zlewie czy okolicach, bo zmywarka pozwala gromadzić je w sposób niewidoczny.

Dekalog użytkownika

Korzystając ze zmywarki należy pamiętać o kilku zasadach. Pierwsza z nich mówi, aby wkładać do zmywarki naczynia bez resztek jedzenia i zaschniętego brudu. Naczynia powinniśmy układać od tyłu, do tego dnem do góry, a naczynia bardzo delikatne jak np. kieliszki powinny znaleźć się na górnym koszu. Pilnujemy również, aby nie przeładować zmywarki. Do tego wszystkiego warto pamiętać, że są takie naczynia, jakich w zmywarce nie należy czyścić. Należą do nich produkty drewniane,  klejone czy posiadając teflon. Nie nadadzą się tu także naczynia emaliowane, żeliwne, aluminiowe, cynowe. Nie umyjemy w niej także kryształów, zastawy srebrnej, mechanicznych części sprzętu kuchennego. Posiadając naczynia ręcznie malowane lub zabytkowe też lepiej umyć ręcznie.

Akcesoria do myciaJeśli już opanujemy zasady prawidłowego korzystania, należy zaopatrzyć się w dodatkowe środki używane w zmywarkach. Głównym środkiem, w jaki musimy się zaopatrzyć są tabletki do zmywarek, pozwalające jej pracować w sposób prawidłowy. Następnie trzeba zadbać o sól oraz odkamieniacz, aby uchronić zmywarkę przed szkodliwym odkładaniem się kamienia. Przyda się też smar konserwujący, który zapobiega korozji części. Niezbędne będą również środki odtłuszczające (chroniące przed tłuszczem) oraz nabłyszczacz do zmywarki, który zapewni połysk mytym naczyniom. Na koniec zadbajmy też o miły zapach za pomocą odświeżacza powietrza do zmywarek. Po zaopatrzeniu się w te niezbędne produkty, możemy w pełni cieszyć się wolnością, jaki zapewnia nam uwolnienie się od zmywania

Podobne artykuły