28 maja 2020

Barmani zdradzają sekret – jak zrobić przeźroczyste kostki lodu?

Na pewno zauważyliście, że kostki lodu, które robimy w domu są mętne. Jeśli jednak zamówimy drinka w barze, kostki są idealnie przeźroczyste. Barmani zdradzają sekret jak uzyskać taki efekt i zrobić idealnie przeźroczyste kostki lodu.

Jak zrobić przeźroczyste kostki lodu

Kostki lodu, które robimy w domu są mętne przez pęcherzyki powietrza, które w nich się znajdują. Ich wyeliminowanie sprawia, że kostki stają się krystalicznie przeźroczyste. Jak to zrobić? Nie jest to trudne.

Pęcherzyki powietrza zostają zamrożone w kostce lodu ponieważ nie zdążyły ulecieć. Dzieje się tak dlatego, że lód zamarza zbyt szybko. Dlatego pierwszą rzeczą, którą musimy zrobić to ustawić naszą zamrażarkę na minimalną temperaturę.

Następnie musimy jeszcze zamrozić lód w odpowiedni sposób, a aby to zrobić należy stworzyć naczynie, które izoluje lód podczas zamrażania. Brzmi to skomplikowanie, ale w praktyce jest to proste i można to wykonać bez problemu w warunkach domowych.

Wystarczy, że weźmiemy zwykłe plastikowe pudełko, które mieści się nam do zamrażarki. Następnie owiniemy je materiałem izolującym. Możemy obudować je cienkim styropianem. Bardzo dobrze sprawdzają się w tym przypadku ekrany zagrzejnikowe, które kupimy w każdym markecie budowlanym. Od wewnątrz posiadają one warstwę styropianu, a na zewnątrz folię, która odbija ciepło.

Owijamy więc takim ekranem pudełko dokładnie, zarówno boki jak i dno, błyszczącą stroną na zewnątrz. Sklejamy taśmą i gotowe. Pudełko to jest wielokrotnego użytku i możecie je zostawić sobie do robienia kolejnych porcji lodu.

Następnie należy przegotować wodę i gdy ostygnie wlać ją do pudełka, a to umieścić w zamrażarce. Lód będzie zamarzał dużo wolniej, dlatego musimy dać mu kilka dni.

Ostatecznie jednak uzyskamy przeźroczystą taflę lodu, którą następnie możemy podzielić ostrym nożem na kawałki. Najpierwej sprawdzi się nóż z piłką. Na dnie będzie znajdował się kawałek mętnego lodu, ale górna warstwa będzie krystaliczna.

Wymaga to trochę pracy, ale z pewnością zaskoczycie tym pomysłem znajomych podczas imprezy. Krystalicznie przeźroczysty lód w drinkach wygląda dużo efektowniej.