Oto oznaki tego, że Twój organizm ma za mało wody.

Zdrowie Data publikacji: 06 kwietnia 2017

Woda jest niezbędna do życia. Możemy nawet nie jeść przez dłuższy czas, ale bez wody nasz organizm umrze. To dzięki niej powstało życie na naszej planecie. Dlatego tak ważne jest by dostarczać jej w odpowiedniej ilości naszemu organizmowi. Oto kilka oznak, że pijesz jej za mało.

Objawy lekkiego odwodnienia

 1. Uczucie pragnienia
 2. Wysychające usta
 3. Zmęczenie
 4. Zdenerwowanie i nieuzasadnione obawy
 5. Ciemny wręcz pomarańczowy mocz
 6. Sucha skóra, tracąca elastyczność
 7. Rzadkie chodzenie do toalety
 8. Zawroty głowy
 9. Ból głowy
 10. Nieświeży oddech
 11. Chęć na cukier
 12. Skurcze mięśni

Objawy silnego odwodnienia

 1. Bardzo mocne pragnienie
 2. Szybsze bicie serca
 3. Zaniki pamięci
 4. Szybki oddech
 5. Puste spojrzenie
 6. Niskie ciśnienie
 7. Bardzo sucha, pękająca skóra
 8. Silne zawroty głowy
 9. Bardzo ciemny mocz
 10. Bardzo rzadkie wizyty w toalecie
 11. Nie pocenie się nawet w upalne dni lub podczas wysiłku fizycznego

Jak sprawdzić czy mój organizm jest odwodniony

Bardzo dobrym sposobem jest test skóry. Często zalecają go lekarze rodzicom, gdy dziecko ma biegunki i wymioty aby kontrolować poziom nawodnienia organizmu. Wystarczy uszczypnąć skórę na dłoni. Jeśli organizm jest nawodniony szybko wróci ona do swojego pierwotnego stanu. Jeśli jest odwodniony skóra będzie powoli wracać do pierwotnego stanu bo traci elastyczność, będzie trochę to wyglądać tak jakbyśmy uszczypnęli prześcieradło.

Jak dużo wody powinnam pić?

Wszystko zależy od Twoje masy ciała. Przedstawia to ta prosta tabelka. Po lewej stronie znajduje się Twoja waga, a po prawej ilość litrów wody jaką dziennie powinnaś spożyć. Pamiętaj, że chodzi o samą wodę, nie wliczamy do niej porannej kawy czy herbaty lub zupy na obiad. Woda powinna być czysta, najlepiej mineralna lub filtrowana. Bez żadnych dodatków, cukru czy popularnych napojów smakowych. Możemy do niej samodzielnie dodać owoce aby zmienić jej smak.

Źródło artykułu: https://brightside.me/inspiration-health/here-are-all-the-signs-that-youre-dehydrated-246760/

Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

Podobne artykuły