Czy można jeść lody, gdy boli gardło?

Zdrowie Data publikacji: 21 czerwca 2024

Czy lody są niebezpieczne dla naszego zdrowia podczas infekcji? Jak podaje Onet, wbrew powszechnym przekonaniom, które przekazywane są z pokolenia na pokolenie, pediatra Łukasz Grzywacz twierdzi, że zimne przysmaki mogą przynieść ulgę podczas choroby. Jednak jak z wszystkim, klucz leży w umiarkowaniu.

Łukasz Grzywacz, pediatra znany z aktywności na Instagramie, gdzie edukuje rodziców na temat zdrowia dzieci, poruszył niedawno temat spożywania lodów w trakcie infekcji. „Być może was zaskoczę” – rozpoczął swoją wypowiedź.

Według eksperta, lody mogą sprawić radość chorym dzieciom i działać przeciwobrzękowo na gardło, co potwierdzają badania. Jednak, jak podkreśla pediatra, kluczowy jest umiar.

Czy to oznacza, że lody są całkowicie bezpieczne podczas choroby? Niekoniecznie. „Szybkie, łapczywe jedzenie lodów powoduje gwałtowną zmianę temperatury, co początkowo może działać przeciwobrzękowo. Jednak później gardło może zostać podrażnione, co ułatwia bakteriom osiadanie na migdałkach i ich namnażanie się” – wyjaśnia lekarz.

Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

Podobne artykuły