Ogród warzywny na balkonie – kiedy sadzić i jakie warzywa?

Ogród Data publikacji: 08 kwietnia 2021

Ogród warzywny na balkonie jest marzeniem wielu kobiet, które choć w części chciałyby uprawiać własne warzywa i cieszyć się ich spożywaniem. Niestety, często wydaje się, że na ciasnym, miejskim balkonie jest to wręcz niemożliwe. Nic bardziej mylnego – ogród warzywny na balkonie to bardzo realna wizja, którą można zrealizować niewielkim kosztem. Co więcej – ogródek balkonowy może okazać się nietuzinkową frajdą dla dzieci, które często nudzą się w czterech ścianach mieszkania. Samodzielne uprawianie warzyw sprawi wiele frajdy, a zdrowe i świeże jarzyny z pewnością staną się smacznym dodatkiem do obiadu.

Jak założyć ogródek warzywny na balkonie?

By założyć ogród warzywny na balkonie nie potrzeba mieć wcale specjalistycznej wiedzy. Wystarczy posłużyć się pewnymi zasadami, które obowiązują także podczas tworzenia ogródka tradycyjnego.

Podczas zakładania ogródka trzeba mieć na uwadze, że nie sadzimy roślin bezpośrednio w ziemi w ogrodzie. Z pewnością potrzebne nam będą pojemniki do uprawy warzyw. Kiedy już zaopatrzymy się w specjalne donice oraz ziemię, możemy stawiać pierwsze kroki w uprawie. Zanim wyniesiemy rośliny późną wiosną na balkon, wcześniej możemy wysiać nasiona do skrzynek, by zdążyły uformować się rozsady. Ze względu na brak dostatecznej ilości miejsca na tradycyjnym balkonie, nie musimy łamać sobie karku i usilnie próbować oddzielić od siebie różnych gatunków roślin.

Jakie warzywa na balkon wybrać?

Mimo tego, że balkon nie jest typowym miejscem na uprawę roślin, spora liczba warzyw może na nim wyrosnąć. Oczywiście wszystko zależy od naszego zaangażowania oraz powierzchni, jaką możemy zagospodarować. Do uprawy balkonowej najlepiej nadają się takie gatunki warzyw, jak:

 • Pomidory koktajlowe – należą do jednych z najczęściej uprawianych roślin na balkonie, cechują się znacznie mniejszymi wymaganiami niż tradycyjne pomidory,
 • Sałata i rzodkiewka – należą do roślin, które swój okres wegetacyjny rozpoczynają dość wcześnie, jeśli wysiewamy je bezpośrednio na balkonie, warto pokusić się o 2-3 tygodniowy poślizg w porównaniu z terminem wysiewania do gruntu,
 • Pietruszka i seler – na balkonie uprawiane są głównie dla natki, nie dla korzenia,
 • Cebula i szczypior – rośliny te nie są trudne w uprawie, ważne jest regularne podlewanie,
 • Ogórek – na balkonie uprawiany głównie z uwzględnieniem podpór.

Poza wyżej wymienionymi warzywami, na balkonie możemy bez większych problemów uprawiać koper, rukolę, groch oraz fasolę. Na balkonowym warzywniku urodzić się mogą malutkie papryczki, bakłażan czy cukinia, które sprawdzą się jako urozmaicenie miejskiego ogrodu.

Ogród warzywny na balkonie w bloku – czy jest w nim miejsce na zioła?

Ogród warzywny na balkonie to wyjątkowe miejsce, w którym może znaleźć się nieco więcej roślin, nie tylko warzywa. Co jeszcze możemy posadzić i posiać na balkonie?

Zioła to rewelacyjny wybór dla osób, które nie wyobrażają sobie życia bez samodzielnego gotowania pełnego dodatków w postaci przypraw, jak i świeżych i suszonych ziół. Jest to powód, dla którego na balkonie mogą pojawić się donice z ziołami. Na balkonie warto posiać takie zioła, jak:

 • bazylia,
 • majeranek,
 • cząber ogrodowy,
 • rozmaryn,
 • szałwia,
 • kolendra siewna,
 • mięta pieprzowa,
 • tymianek.

Jakie doniczki sprawdzą się na balkonowym warzywniku?

Tradycyjna uprawa gwarantuje roślinom sporo miejsca na korzenie. Balkon nie oferuje takiej możliwości i musimy o tym pamiętać podczas planowania ogrodu warzywnego.

Idealnym rozwiązaniem tej sytuacji jest postawienie na głębokie, szerokie pojemniki, które nie tylko zapewnią roślinom wystarczającą ilość miejsca, ale także staną się ozdobą naszego balkonu. Pojemniki na warzywa powinny być wykonane z odpornego na warunki atmosferyczne materiału. Musi on być niewzruszony, niezależnie od tego, czy spotka go mróz, słońce czy wilgoć.

Pojemniki na warzywa muszą być stabilne. Warto postawić na wysokie donice, których głębokość będzie równa minimum 40 cm. W innym wypadku ziemia w pojemnikach może zbyt szybko wysychać. Donice muszą być również wystarczająco ciężkie, co sprawi, że byle wiaterek ich nie przewróci. Te najcięższe pojemniki warto od razu postawić w docelowym miejscu, gdyż po wypełnieniu ich ziemią na pewno natrafimy na trudność z ich przeniesieniem.

Podobne artykuły