Ogród w słoiku to zamknięty w szkle mały świat – ekosystem składający się między innymi z roślin i gleby. Niezbędne do tego, żeby się prawidłowo rozwijał jest oczywiście światło. Jak stworzyć ogród w butelce? O tym dowiecie się z tego artykułu.
Do stworzenia małego ogrodu w szkle potrzebny będzie litrowy słoik z dużym otworem i pokrywką. Do słoika wsypujemy kamyki i ziemię oraz dużą łyżkę węgla aktywowanego. Ten ostatni składnik jest dostępny w wielu sklepach ogrodniczych i zoologicznych.
Oprócz tego, należy przygotować filtr do kawy, butelkę ze spryskiwaczem wypełnioną wodą, ręczniki kuchenne, kamienie i inne dekoracje oraz mech i rośliny leśne. Do stworzenia całej kompozycji przyda się widelec lub inne narzędzie z długim uchwytem.
Nie wszystkie rośliny będą się nadawały do stworzenia ekosystemu w słoiku. Najlepsze będzie to co rośnie w lesie. Warto zatem wybrać się na spacer i poszukać mchu oraz innych małych roślin, które zmieszczą się w słoiku.
Dzikie rośliny, które dobrze będą rosnąć w naszym szklanym terrarium, znajdziemy głównie w zacienionych, zalesionych miejscach o wilgotnej glebie. Warto zatem poszukać mchów, małych paproci i nisko rosnących roślin okrywowych, takich jak fiołki – tylko tu należy uważać, żeby nie pomylić ich z trującym bluszczem.
Rośliny wykopujemy oczywiście z korzeniami i staramy się zostawić na nich jak najwięcej ziemi. Następnie umieszczamy je w małej plastikowej torbie lub puszce i utrzymujemy korzenie wilgotne , chroniąc je przed światłem słonecznym w trakcie transportu.
Oczywiście możemy również kupić specjalnie przeznaczone do ogrodu w słoiku rośliny. Mają je w swojej ofercie specjalistyczne sklepy ogrodnicze.
Po skompletowaniu wszystkiego co niezbędne do stworzenia ogrodu w słoiku czas na pracę. Zaczynamy od wsypania na spód słoika od 2-3 cm żwiru. W ten sposób tworzymy warstwę, która może przyjąć nadmiar wody.
Kolejny krok to nasypanie łyżką węgla aktywowanego. Powinna to być warstwa o grubości nieco ponad 1 cm. Potem z filtra do kawy wycinamy okrąg w rozmiarze szklanej pokrywki i umieszczamy go na warstwie węgla aktywowanego. Zapobiegnie to mieszaniu się ziemi doniczkowej ze żwirem i węglem aktywnym, a tym samym zapewnii czystość odpływu.
Następnie napełniamy słoik do jednej trzeciej ziemią doniczkową i zwilżamy wszystko wodą ze spryskiwacza w taki sposób, żeby wszystko było wilgotne, ale nie przemoczone. Po przeprowadzeniu tych wszystkich zabiegów czas na sadzenie roślin.
W razie potrzeby można skrócić korzenie i pędy nożyczkami tak, aby dopasowały się do słoika. I tu przyda się widelec, o którym wspominaliśmy, za pomocą którego można ostrożnie wkopać się w ziemię w słoiku i wcisnąć mech oraz inne rośliny na odpowiednie miejsca. Po nasadzeniu można dodać inne ozdoby, takie jak korzenie, czy kamyki.
Rośliny spryskujemy wodą w taki sposób, żeby ziemia wokół korzeni była wilgotna, absolutnie nie zalana! Potem delikatnie wycieramy do sucha wnętrze słoika za pomocą ręcznika kuchennego. Zakręcamy słoik pokrywką i umieszczamy nasz ogródek w jasnym miejscu, ale nie w bezpośrednim świetle słonecznym.
Artykuł ten powstał dzięki współpracy z sklepem z akcesoriami niezbędnymi do domowej uprawy – Mrgrow.pl