Chcesz mieć piękny trawnik? Znamy kilka prostych trików

Ogród Data publikacji: 17 czerwca 2024

Koszenie trawnika to nie tylko rutynowa czynność, ale również sztuka, której opanowanie może przynieść estetyczną satysfakcję. Jak zatem uniknąć najczęstszych błędów i cieszyć się pięknym trawnikiem? Onet podpowiada, na co warto zwrócić uwagę.

Kiedy kosić trawnik

Zielony, równo przystrzyżony trawnik to marzenie każdego posiadacza ogrodu. Aby osiągnąć optymalny efekt, trawa wymaga regularnej troski. Nasza intuicja podpowiada, że najlepszym czasem na koszenie jest moment, kiedy mamy wolną chwilę. Jednak warto zaplanować tę czynność na konkretny moment dnia – najlepiej rano lub późnym popołudniem. W ten sposób unikniemy koszenia mokrego trawnika, np. po deszczu, oraz w silnym słońcu i upałach.

Jak często kosić trawnik

Częstotliwość koszenia powinna zależeć od efektu, jaki chcemy osiągnąć. Jeśli pragniemy mieć trawnik typu holenderskiego – równy, zadbany i bez chwastów – powinniśmy kosić go bardzo często, raz w tygodniu, a w szczycie sezonu nawet co trzeci dzień. Jeżeli nie zależy nam na idealnie przystrzyżonej trawie, możemy skracać ją rzadziej: co 2-3 tygodnie.

Uwzględnij wilgotność podłoża

Koszenie powinno być dostosowane do zasobności wodnej podłoża. W okresach częstych opadów lub przy korzystaniu z nawadniania trawnik należy kosić częściej. Natomiast w czasie suszy lepiej jest ograniczyć tę czynność, aby uniknąć przesuszenia i nieestetycznego wyglądu trawnika.

Nie przycinaj zbyt mocno trawy

Największym błędem, jaki można popełnić podczas koszenia, jest zbyt drastyczne skracanie trawy. Może to prowadzić do nadmiernej utraty wilgoci w glebie, co skutkuje przesuszeniem i żółknięciem trawy. Specjaliści zalecają, aby nie skracać trawy więcej niż o 30% jej długości. Dlatego rzadsze, ale mniej drastyczne koszenie jest lepsze dla estetyki i zdrowia trawnika.

Ochrona przed żółtymi plamami

Niestety, nawet najbardziej staranne koszenie nie uchroni nas przed pojawieniem się na trawniku nieestetycznych żółtych plam lub suchych miejsc. Przyczyną jest często nadmierna eksploatacja danego fragmentu ogrodu. Jeżeli w tym samym miejscu często rozkładamy koc, ustawiamy stół czy parasol, trawa zaczyna marnieć, szczególnie jeśli meble ogrodowe są ciężkie. Trawa potrzebuje dostępu do światła i powietrza – zasłonięta i przygnieciona zaczyna tracić zdrowy wygląd.

Uważaj na odchody zwierząt

Jasne plamy na trawniku mogą być również wynikiem kontaktu z odchodami zwierząt. Warto pilnować, aby psy lub koty nie załatwiały się na naszym trawniku.

Pamiętajmy, że piękno trawnika nie zależy tylko od częstotliwości koszenia, ale również od umiejętnego dostosowania tej czynności do warunków atmosferycznych i właściwości gleby. Tylko wtedy nasz ogród będzie prezentować się zawsze nienagannie.

Podobne artykuły