Jakie urządzenia przydadzą się wiosną w ogrodzie?

Ogród Data publikacji: 04 kwietnia 2022

Ciepłe, długi dni zachęcają do podjęcia pierwszym prac ogrodowych w tym sezonie. Zanim jednak wyruszymy do przydomowego ogrodu bądź do ogródka działkowego, musimy wyposażyć się w niezbędne urządzenia. Które z nich warto zakupić już dziś, planując prace ogrodowe?

Porządki po zimie

Pierwsze, wiosenne prace w ogrodzie skupiają się przede wszystkim na uporządkowaniu powierzchni po zimie. Przed wszystkim należy usunąć zalegające na trawniku śmieci oraz pozostałości po jesiennych liściach. Do tego z pewnością przydadzą się dobrej jakości grabie – najogólniej można podzielić je na takie, które sprawdzą się w porządkowaniu liści bądź grabieniu trawy. W sklepach dostępne są również modele uniwersalne, o twardych końcówkach, którymi można także wyrównywać ziemię. Kolejnym etapem pozimowych porządków jest usunięcie chwastów zarówno z trawnika, jak i z rabat. Do tej czynności potrzebny będzie wyrywacz do chwastów, który można zastosować również do wykonywania innych prac, na przykład do robienia dołków przy sadzeniu cebulek. Ostatnim zadaniem, jakie należy wykonać od razu po zimie, jest przycięcie starych bądź suchych pędów. Przydatny będzie sekator:

  • jednoręczny – do przycinania mniejszych krzewów i roślin (dzięki niewielkiemu rozmiarowi można zmieścić go w kieszeni),
  • dwuręczny – do przycinania drzew i grubszych gałęzi.

Jak zadbać o ziemię wiosną?

Chcąc cieszyć się pięknym, kolorowym ogrodem, w pierwszej kolejności będziemy musieli zadbać o ziemię. W pierwszej kolejności należy przekopać ogródek – posłuży do tego solidna łopata oraz motyka. Co ważne, czynność tą można wykonać także jesienią, jednak jeśli nie mieliśmy wcześniej takiej możliwości, należy przekopać ogródek wczesną wiosną. Bardzo istotne jest także odpowiednie spulchnienie gleby, w którym może nam pomóc łopatka lub kultywator. Na tym etapie możemy wykorzystać różnego rodzaju nawozy mineralne bądź organiczne. Spulchnianie gleby jest o tyle korzystne, że znacznie zwiększa jej przepuszczalność, dzięki czemu rośliny mogą przyjmować więcej składników odżywczych. Do spulchniania gleby na grządkach posłużyć może szpadel, który wykorzystamy także do miejscowego sadzenia roślin. 

Jaką kosiarkę wybrać do ogrodu?

Wiosną i latem ogród cieszy nasze oczy, lecz z drugiej strony wymaga ciągłej pielęgnacji i zaangażowania. Dużo energii pochłania przede wszystkim utrzymanie trawnika w odpowiednim stanie. Krótko ścięta, soczyście zielona trawa stanowi ozdobę ogrodu sama w sobie, jednak jej podcinanie może sprawić wiele problemów. Dlatego też na wiosnę warto zaopatrzyć się w dobrej jakości kosiarkę. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów kosiarek, wśród których najczęściej wymienia się:

  • kosiarkę bębnową – pracuje cicho i nie posiada przewodu (zasilana jest akumulatorem), doskonale sprawdza się do koszenia trawników o niewielkiej powierzchni,
  • kosiarkę akumulatorową – charakteryzuje się doskonałą wydajnością, dzięki czemu będzie idealnym wyborem w przypadku ogrodów o dużej powierzchni,
  • podkaszarkę – dociera do trudno dostępnych miejsc; w małym ogrodzie może zastąpić kosiarkę, w dużym zaś może stanowić jej dopełnienie.

Czym kierować się, wybierając urządzenia ogrodowe?

Wybór podstawowych narzędzi ogrodowych w dużej mierze uzależniony jest od naszych potrzeb oraz budżetu, jakim dysponujemy. Ręczne modele są znacznie tańsze, jednak sprawdzają się głównie w przypadku niewielkich ogrodów. Jeśli natomiast do zagospodarowania mamy sporą powierzchnię, dobrze jest wybrać urządzenia automatyczne. Postawmy na produkty znanych producentów, które dostępne są na przykład w profesjonalnych sklepach ogrodniczych. Pamiętajmy, aby narzędzia ogrodnicze zakupić jeszcze przed przystąpieniem do pierwszych, wiosennych prac – najlepiej zrobić to już na etapie ich planowania.

Podobne artykuły