Nie lubisz sprzątać? Zastąpi cię odkurzacz automatyczny

Gadżety Data publikacji: 02 grudnia 2021

W dzisiejszym świecie żyjemy szybko i intensywnie, dlatego często nie mamy po prostu czasu i ochoty na wykonanie takich czynności jak sprzątanie. Na szczęście rozwój technologii sprawił, że obecnie w zasadzie każdy może pozwolić sobie na ułatwienie nudnych, lecz koniecznych prac, a wśród nich odkurzania i mycia podłóg. Zamiast tradycyjnego odkurzacza i wiadra z mopem, można zaangażować do czyszczenia posadzek odkurzacz automatyczny z funkcją mopowania. Na co jednak zwrócić uwagę wybierając odpowiedni sprzęt? Czym kierować się przy zakupie? I czy robot naprawdę jest w stanie zastąpić przy sprzątaniu człowieka? Na te i inne pytania odpowiadamy w poniższym tekście.

Czy odkurzacz automatyczny naprawdę sprząta dokładnie?

Jedną z najczęstszych wątpliwości, które powstrzymują potencjalnych nabywców przed zakupem robota sprzątającego, jest obawa o staranność wykonania prac przez maszynę. Tymczasem wysokiej jakości urządzenie, na przykład takie jak dowolny odkurzacz Xiaomi, nie tylko sprząta dokładnie otwarte płaszczyzny, ale także krawędzie podłóg i ich narożniki.

Automatyczne odkurzacze zostały zaprojektowane tak, żeby radzić sobie z czystością w kątach pomieszczeń, a więc tam, gdzie potencjalnie jest najtrudniej dotrzeć maszynie. Potrafią przy tym z powodzeniem omijać przeszkody tak, żeby nie ulec zniszczeniu, a także nie uszkodzić przedmiotów znajdujących się na ich drodze.

Jakie funkcje powinien mieć dobry odkurzacz automatyczny?

Wybierając robota sprzątającego, przede wszystkim należy zdecydować czy jesteśmy zainteresowani odkurzaczem z funkcją mopowania, czy nie. Najlepiej, jeśli mopowanie jest opcją. W odkurzaczach Xiaomi wyposażonych w tę funkcję, zostało to rozwiązane w ten sposób, że po zainstalowaniu specjalnej nakładki, robot odkurzając jednocześnie mopuje. Bez nakładki pracuje jedynie w trybie odkurzania.

Poza opcją mopowania, dobrze, jeśli wybrane przez nas urządzenie posiada także inne możliwości. Do najważniejszych należy zaliczyć:

 • zdalne załączanie i wyłączanie, kiedy jesteśmy poza domem;
 • obecność czujników kolizji, które pozwalają wykryć przeszkodę;
 • obecność sensorów krawędzi, które nie pozwalają odkurzaczowi np. spaść ze schodów;
 • obecność czujników przyspieszenia – dzięki nim odkurzacz na wolnej przestrzeni porusza się szybko, zwalniając, kiedy dociera do przeszkody. Zapobiega to gwałtownemu najechaniu na przedmiot (np. próg w drzwiach), chroniąc element i odkurzacz przed uszkodzeniem;
 • opcję wirtualnej ściany – odkurzacz nie przekroczy wirtualnej przeszkody.

Roboty Xiaomi mogą komunikować się z użytkownikiem głosowo, informując np. o parkowaniu w stacji ładującej, zapełnieniu lub nieobecności pojemnika na kurz i wodę.

Aplikacja na smartfon – możesz z niej skorzystać, lecz nie musisz

Część potencjalnych nabywców robota sprzątającego zniechęca wysoki stopień automatyzacji urządzenia. Obawiają się, że codzienna obsługa będzie wymagająca i w czasie, który poświęcą na ustawianie parametrów sprzątania, wykonaliby całą pracę ręcznie. Dobre odkurzacze samojezdne skonstruowane są w taki sposób, że nie wymagają do uruchomienia niczego więcej, poza włączeniem przycisku.

Aplikacja na smartfon jest wygodnym dodatkiem, z którego można, lecz nie trzeba skorzystać podczas pracy urządzenia. Należy jednak podkreślić, że warto nie tylko zainstalować aplikację, ale także zapoznać się z jej funkcjami, ponieważ dają one wiele ciekawych i przydatnych możliwości. Są to m. in.:

 • regulacja siły ssania;
 • regulacja strumienia wody (ściereczka mopa może być bardziej lub mniej wilgotna, w zależności od stopnia zabrudzenia podłogi);
 • planowanie sprzątania na konkretne dni tygodnia oraz godziny;
 • odkurzanie wyłącznie wzdłuż krawędzi ścian i mebli;
 • czyszczenie lokalne w promieniu 1 m od odkurzacza;
 • włączanie komunikacji głosowej, wyłączanie i zmiana natężenia głosu lektora.

Używając aplikacji, możemy wybrać również język, w którym będzie komunikował się z nami odkurzacz, a także skorzystać z wielu innych opcji. Aplikacja umożliwia również integrację działań odkurzacza z innymi kompatybilnymi z nią urządzeniami.

Podobne artykuły