Objawy nadmiaru i niedoboru potasu – Jaka jest rola potasu w organizmie?

Zdrowie Data publikacji: 2020-05-13

Potas to substancja, która należy do grupy makroelementów. Jako pierwiastek pełni w naszym organizmie wiele bardzo ważnych funkcji. Zarówno niedobory, jak i nadmiar potasu jest groźny dla naszego zdrowia. W artykule opiszemy, czemu potas jest tak ważny w ludzkim organizmie. Poznamy jego rolę w komórkach, w całym organizmie oraz objawy i przyczyny nadmiaru i niedoboru.

Rola potasu w komórkach

Potas jest jednym z głównych elektrolitów obecnych w ludzkich komórkach. Występuje obok magnezu, wapnia i sodu. Elektrolity to po prostu pierwiastki, które w roztworach wodnych mogą przewodzić prąd dzięki obecności ładunku elektrycznego. Rolą potasu jest utrzymanie odpowiedniego napięcia elektrycznego na błonach komórkowych. Ta rola jest nazywana potencjałem spoczynkowym. Potas odpowiada także za przekazywanie impulsów elektrycznych między komórkami, czyli za potencjał czynnościowy. Istotną rolą potasu jest także udział w procesach budowy aminokwasów i białek. Potas w ludzkich komórkach bierze udział w cyklach produkcji energii.

Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

Podobne artykuły