Serwis paneli fotowoltaicznych jesienią – czy jest konieczny?

Mój dom Data publikacji: 03 listopada 2020
System fotowoltaiczny auroPOWER firmy Vaillant

Instalacja fotowoltaiczna staje się powoli codziennością w domach jednorodzinnych. Dzięki funduszom z programu Czyste Powietrze i Mój Prąd mikroinstalacje pojawiły się w wielu domach jednorodzinnych. Jednak czy ich właściciele wiedzą, jak należy je serwisować? Na pytania dotyczące konserwacji paneli fotowoltaicznych odpowiadają eksperci firmy Vaillant.

Z tekstu dowiesz się:

  • jak przebiega przegląd fotowoltaiki,
  • jak wygląda serwisowanie paneli fotowoltaicznych w sezonie grzewczym.

Fotowoltaika najczęściej jest mocowana na dachu budynku albo na konstrukcji naziemnej. Każdy ze sposobów ma swoje zalety i wady. Montaż na dachu umożliwia wykorzystanie istniejącej zabudowy i nie zabiera dodatkowej powierzchni na działce. Dostęp do takiej instalacji fotowoltaicznej wymaga jednak większego wysiłku i tzw. uprawnień wysokościowych. Instalacja naziemna zapewnia łatwiejszą pracę serwisanta, jednocześnie ułatwia też dostęp np. gryzoni czy innych zwierząt niszczących przewody.

Okresowy przegląd instalacji fotowoltaicznej – jak przebiega?

Instalacja fotowoltaiczna uchodzi za bezobsługową i taka faktycznie jest. Tak jak każde urządzenie techniczne wymaga jednak okresowego przeglądu.

Pierwszą czynnością przy przeglądzie fotowoltaiki jest wizualna kontrola konstrukcji wsporczej, poszukiwanie ewentualnych ognisk korozji czy uszkodzeń mechanicznych. W przypadku instalacji naziemnych korozja może być ukryta pod zanieczyszczeniami powstałymi w wyniku opadów i podnoszenia się błota z ziemi. Oprócz konstrukcji mechanicznej kontroli podlega też stan przewodów i ich mocowania oraz konektorów. W instalacjach naziemnych kable mogą być uszkodzone przez zwierzęta np. gryzonie. Kontrola paneli pozwala też ocenić stan ich zabrudzenia i konieczność ich czyszczenia.

Jak każda instalacja elektryczna, również system fotowoltaiczny wymaga przeglądu uprawnionego elektryka. Sprawdza on działania zabezpieczeń prądowych i napięciowych, a także parametry i poprawność pracy instalacji podane przez układ diagnostyczny inwertera. W tym przypadku wystarczy wejść w odpowiednie menu – urządzenie samo wyświetli poszukiwane informacje.

Warto co pewien czas wykonać kontrolę paneli fotowoltaicznych za pomocą kamery termowizyjnej. Pozwoli to na wykrycie miejsc o podwyższonej temperaturze, które mogą być oznaką większych problemów z instalacją.

Serwis w sezonie grzewczym – najczęstsze problemy

W sezonie grzewczym, czyli jesienią i zimą, nasłonecznienie jest mniejsze, w związku z tym spada ilość pozyskanej energii. Tym bardziej konieczne staje się sprawdzanie stanu zanieczyszczenia paneli. Zacienienie nawet jednego panelu ma wpływ na obniżenie sprawności całego układu aż do 15%. 

Jesienią, co oczywiste, podstawową przyczyną zacienienia paneli stają się opadające liście. Zanieczyszczenia mogą pochodzić także z kurzu, pyłków roślin, ale także z np. odchodów ptaków. Jeżeli występują opady deszczu, problem pozornie rozwiązuje się sam. Jednakże zanieczyszczenia spływające z deszczem mogą się gromadzić na dolnych ramkach paneli, powodując zacienienie jego celek.

Zalecane jest regularne czyszczenie paneli najlepiej przez wyspecjalizowaną firmę. Panele należy wyczyścić za pomocą czystej wody lub specjalistycznej chemii i delikatnej gąbki. Często spotykane mycie myjką ciśnieniową może doprowadzić do uszkodzenia paneli bądź instalacji.

Mycie wykonuje się w warunkach małego nasłonecznienia – rano lub późnym popołudniem – aby uniknąć gwałtownego schłodzenia nagrzanego panelu i jego uszkodzenia.

W czasie śnieżnej zimy, co w ostatnich latach rzadko się niestety zdarza, instalacja staje się „samoczyszcząca”. Przy zalecanym w Polsce kącie nachylenia 30-45° pokrywa śnieżna z reguły usuwa się sama, dodatkowo zapewniając bardzo efektywne czyszczenie paneli. Jednak zalegający śnieg należy zamieść miękką szczotką. Oczywiście w przypadku instalacji na dachu wszelkie prace wymagają odpowiednich uprawnień do prac wysokościowych.

Instalacja fotowoltaiczna jest przyjazna użytkownikowi i nie wymaga częstych czynności obsługowych. Warto jednak zrobić przegląd stanu paneli i instalacji, aby wykryć i usunąć ewentualne uszkodzenia. Regularnie należy sprawdzić stan czystości paneli, ponieważ jeśli są zanieczyszczone, ich sprawność spada nawet o 15%. Powierz wówczas zadanie wyczyszczenia paneli wykwalifikowanej firmie usługowej.

Zobacz również, jak duże dofinansowanie na panele fotowoltaiczne możesz zyskać z programu Czyste Powietrze.

Podobne artykuły