Kraków: czy stolarz potrzebuje specjalnego projektu? Podpowiadamy, jak zrealizować swoje wizje

Kategoria: Mój dom
Tagi: brak tagów
Data publikacji: 2022-10-31

W popularnych sklepach meblarskich, pomimo szerokiego asortymentu, nie zawsze można znaleźć meble spełniające nasze oczekiwania. Nietypowe wymiary pomieszczenia, indywidualne potrzeby domowników lub oryginalna wizja mebli – to wszystko sprawia, że klienci decydują się na usługi stolarskie. Sprawdź, jak realizować swoje pomysły!

Usługi stolarskie – jak wygląda profesjonalny projekt mebli?

Projekt mebli najczęściej kojarzy się z rysunkiem technicznym lub ewentualnie komputerową wizualizacją 3D. Zatrzymajmy się jednak przy podstawowej wersji projektu, czyli rysunku technicznym. Co powinien zawierać, aby stanowić solidną podstawę do wykonania konkretnego mebla?

Ważne jest podanie dokładnych wymiarów oraz kształtów zewnętrznych elementów, czyli frontów mebli. Nie mniej istotna będzie konstrukcja wewnętrzna, czyli rozkład półek, szuflad i wszelkich systemów wewnętrznych. Na tym jednak nie koniec. W dobrym projekcie znajdzie się spis materiałów i kolorów lakierów oraz wyjaśnienia dotyczące specyficznych elementów konstrukcji.

Zaobserwuj nas na Facebooku

Jak widać, projekt mebli zawiera zarówno elementy graficzne (rysunek), jak i opisowe:

  • dokładne wymiary,
  • sposób otwierania każdego mebla,
  • podział korpusów poszczególnych segmentów, rozmieszczenie półek, szuflad etc.,
  • miejsca mocowania uchwytów,
  • umiejscowienie sprzętów pod zabudowę,
  • umiejscowienie instalacji elektrycznej, a w przypadku kuchni i łazienki również wodno-kanalizacyjnej,
  • umiejscowienie oświetlenia,
  • kolory i sposób wykończenia frontów,
  • opis elementów niestandardowych oraz specyficznych elementów konstrukcyjnych.

 

Czy stolarz meblowy wykona usługę bez projektu?

Wielu stolarzy nie podejmie się wykonania mebla lub całej zabudowy bez przedstawienia konkretnego projektu. Niektóre firmy stolarskie oferują dodatkową usługę projektową lub sugerują udanie się do projektanta. Ważne, aby obie strony uzgodniły wcześniej jak mają wyglądać meble. W ten sposób na pewno da się uniknąć niedomówień, a w konsekwencji także reklamacji ze strony klienta.

Znalazłeś inspirację w Internecie, chcesz, aby stolarz dokonał drobnych modyfikacji, ale nie masz tego na papierze? Prawdopodobnie Twój pomysł nie pokryje się z wizją stolarza. Takie rozbieżności stanowią podstawowy powód późniejszych rozczarowań i frustracji. Ponadto w przypadku braku projektu nie udowodnisz wykonawcy, że popełnił błąd.

Wiadomo, że pomieszczenia w każdym domu różnią się pod względem wymiarów, położenia okien, grzejników itd. Jeśli planujesz zamówienie całej zabudowy, dokładnie zmierz pomieszczenie i stwórz projekt poglądowy. Pomoże to również w ergonomicznym zorganizowaniu przestrzeni. Niewłaściwe rozmieszczenie niektórych elementów – zwłaszcza w przypadku zabudowy kuchni i łazienki – skutecznie obniża funkcjonalność.

Zdaj się na fachowców, którzy wykonają projekt i stworzą meble, z jakich będziesz zadowolony przez długie lata. Dobrego stolarza w Krakowie znajdziesz w bazie firm ALEO.com.

 

Solidny i tani stolarz w Krakowie

 

Stolarz wykonał mebel, ale okazało się, że w pomieszczeniu nie wygląda dobrze? Jest za długi, zbyt niski lub za szeroki? Być może zawiodła wyobraźnia przestrzenna inwestora. Przed zamówieniem mebla koniecznie zmierz przestrzeń, na której ma stanąć.

Wiele osób chce zaoszczędzić i rezygnuje ze stworzenia profesjonalnego projektu. Jak wyżej przedstawiono – może to przynieść więcej szkody, niż pożytku. Niewielu fachowców podejmie się przeprowadzenia ewentualnej korekty gotowego mebla.

W przypadku droższych inwestycji warto dodatkowo postawić na wizualizację trójwymiarową. Pozwoli ona lepiej wyobrazić sobie układ przestrzenny pomieszczenia i rzeczywisty wygląd mebli.

Podobne artykuły