28 sierpnia 2020

Jak układać płyty tarasowe na gruncie?

Taras ogrodowy spełni swoje zadanie, jeśli zostanie właściwie wykonany. Ważny jest dobór odpowiedniego materiału. O ile przed laty najczęściej w takich konstrukcjach używano drewna, o tyle teraz dużą popularność zyskują płyty tarasowe – są trwałe i eleganckie. Wyjaśniam, w jaki sposób je układać na gruncie.

1. Planowanie

Zanim płytki tarasowe zostaną położone, trzeba wszystko zaplanować. Koniecznie jest wytyczenie na nawierzchni usytuowania i poziomu zabudowy tarasu. Można do tego użyć drewnianych palików, którymi zaznaczamy odpowiednie punkty, gdzie będzie nasz taras. Paliki łączymy sznurkiem. W ten sposób określimy poziom tarasu.

2. Przygotowanie nawierzchni

Kolejny etap to odpowiednie przygotowanie nawierzchni, gdzie powstanie taras. Najpierw należy wykonać korytowanie, czyli usuwanie gruntu na głębokość 30 cm ze spadkami 2% dla odprowadzania wody z tarasu. Wykop trzeba następnie wyrównać i ubić. Można wyłożyć go geowłókniną, aby uchronić płytki od zabrudzeń.

3. Obrzegowanie

Konieczne jest zapewnienie tarasowi stabilności. W tym pomoże obrzegowanie krawędzi budowanego tarasu. Najlepiej nadają się do tego obrzeża palisadowe. Należy najpierw wykonać podkład betonowy i to w nim osadza się palisadę na głębokość 1/3 jej wysokości.

4. Podbudowa

Kolejny ważny etap układania płyt tarasowych to wykonanie podbudowy pod te płytki. Układamy warstwę mrozoodporną o grubości 30 cm, wykorzystując do tego kruszywo łamane. Potem konieczne jest jego zagęszczenie, pamiętając ciągle o spadkach. Na taką warstwę układa się podsypkę z grysu o grubości 8 mm. Podsypkę należy wyrównać, ale nie wolno jej ubijać.

5. Układanie płyt i spoinowanie

Jeśli wykonaliśmy poprawnie podłoże, można zacząć układać płytki tarasowe. Oczywiście przez cały czas należy kontrolować ich poziom za pomocą poziomicy. Różnice koryguje się gumowym młotkiem, ale z wyczuciem. Trzeba dobrze rozplanować ich ułożenie, a pomiędzy płytkami zachować odstępy na spoiny. Ich szerokość powinna wynosić co najmniej 3 mm, ale nie więcej niż 10 mm. Najlepiej wykorzystać do tego plastikowe krzyżyki. Na koniec pozostaje już tylko wypełnić spoiny fugą żywiczną. Można wykorzystać do tego również specjalny grys szlachetny.

Jeśli wykonaliśmy wszystko poprawnie, będziemy mogli cieszyć się naszym tarasem dość długo, ponieważ płytki tarasowe są bardzo trwałe i nie wymagają skomplikowanej pielęgnacji.